PŚ w skokach narciarskich: Widhoelzl wygrał w Sapporo

Austriak Andreas Widhoelzl wygrał w Sapporo osiemnasty w tym sezonie indywidualny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Drugi był jego rodak Martin Koch, a trzeci Japończyk Noriaki Kasai.

Sobotnie zwycięstwo dało Widhoelzlowi 100 pkt i awans na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Prowadzi nadal Adam Małysz, a drugi jest Niemiec Sven Hannawald.

W pierwszej serii sobotniego konkursu najdalszy skok oddał Koch - 129 m. Jednak sędziowie lepiej ocenili krótszy o pół metra skok Widhoelzla i o 1,1 pkt wyprzedził on swojego rodaka. W drugiej serii zawodów Widhoelzl oddał najdalszy skok i zdecydowanie pokonał rywali.

W konkursach nie wzięła udział czołówka polskich skoczków, którzy w austriackim Ramsau przygotowują się do igrzysk olimpijskich. W Sapporo nie startowali także najlepsi skoczkowie niemieccy i fińscy.

Trener Zbigniew Klimowski zabrał do Japonii Marcina Bachledę, Grzegorza Śliwkę, Krystiana Dłogopolskiego oraz Wojciecha Tajnera.

Bachleda zajął w sobotę 23. miejsce i był jedynym Polakiem, który awansował do finałowej trzydziestki. Po pierwszej serii konkursu odpadli Śliwka i Długopolski. Zajęli odpowiednio 35. i 41. pozycje. W konkursie nie wziął udziału Tajner, który w kwalifikacjach uplasował się na 52. miejscu.

W niedzielę na obiekcie "Okura" w Sapporo odbędzie się trzeci w tym sezonie PŚ konkurs drużynowy.