Warsaw Open bez Radwańskiej. "Organizatorzy zachowują się nie w porządku"

W poniedziałek zaczyna się jedyny turniej WTA w Polsce. Z Marią Szarapową, ale bez Agnieszki Radwańskiej, która wycofała się w ostatniej chwili z powodu kontuzji pleców. - Agnieszka nie zagra z powodu kontuzji, ale inna sprawa, że organizatorzy zachowują się wobec nas nie w porządku - mówi trener i ojciec Robert Radwański.

''Mam kontuzję, więc nie gram'' - wywiad z Agnieszką RadwańskąRadwańska: czuję się traktowana jak wróg wszystkiego, winna wszystkiemu...


- Boli ją w dolnym odcinku kręgosłupa. Nie może nawet dobrze serwować. Fizjoterapia nie przyniosła skutku. W sobotę dostała od oficjalnego lekarza WTA zwolnienie ze startu. Chciała zagrać w Polsce, ale nie da rady - mówi Sport.pl Robert Radwański, trener i ojciec najlepszej polskiej tenisistki.

- Agnieszka nie zagra z powodu kontuzji, ale inna sprawa, że organizatorzy zachowują się wobec nas nie w porządku - dodaje Radwański. Twierdzi, że w sobotę zostali brzydko potraktowani na kortach Legii. - Chcieliśmy wjechać na parking naszym samochodem, ale usłyszeliśmy, że nie możemy. Koleżance Agnieszki, jeszcze zanim się wycofała, odmówiono też przepustki na korty dla gościa turnieju - opowiadali Katarzyna i Robert Radwańscy. Dyrektor turnieju Stefan Makarczyk odpowiada, że Radwańscy jeżdżą mercedesem, a wjazd na parking mają wyłącznie samochody Suzuki, oficjalnego sponsora. O odmowie przepustki nic nie słyszał. - Być może Agnieszka jest kontuzjowana, ale skoro tak mocno podkreślała w wywiadach, że marzy o grze w Warszawie, to dlaczego ma nie zrealizować marzenia - tak komentował Makarczyk wycofanie Radwańskiej.

Nikt już właściwie nie kryje, że konflikt między Radwańskimi i Makarczykiem, który zakończył się nieprzyjemnymi zgrzytami w przeddzień turnieju, zaczął się od tzw. startowego, czyli pieniędzy płaconych czołowym tenisistkom przez organizatorów za start w imprezie (kilkadziesiąt tysięcy dolarów).

Radwańskiej od początku nie pasował bowiem majowy termin w Warszawie tuż przed French Open. W listopadzie zeszłego roku wybrała dla siebie jako obowiązkowe duże turnieje w Stuttgarcie i Rzymie. Kolejny w Madrycie też musiała grać jako zawodniczka z dziesiątki na koniec sezonu. Warszawa wskoczyła zamiast Berlina w ostatniej chwili. Uzgodnienia między Radwańskimi a dyrektorem turnieju miały być takie, że Agnieszka gra w Warszawie, ale żeby zrekompensować jej czwarty występ z rzędu, który może przypłacić kontuzją i zaprzepaszczeniem szansy na dobry wynik w Rolandzie Garrosie, ma dostać startowe. - W listopadzie zapadły pewne ustalenia między nami, a potem się z tego wycofano, tyle mogę powiedzieć otwarcie - zaznacza Radwański.

Makarczyk: - Rozmowy w sprawie startowego były, ale nie doszło do żadnych zobowiązać z mojej strony. Nasz turniej po prostu nie płaci startowego, nawet Szarapowej.

- Szarapowa jest najważniejszą tenisistką agencji IMG. Jeśli dyrektor Makarczyk sprowadził ją bez startowego, to znaczy, że jest największym dyrektorem turniejów na świecie - uśmiecha się na to Victor Archutowski, menedżer Agnieszki. - Nie słyszałem o takim przypadku, by tenisistka rangi Szarapowej grała w turnieju bez startowego. W takiej sytuacji, jeśli są jakieś zobowiązania, to zawsze się ich przestrzega - dodaje Ryszard Fijałkowski, były dyrektor turniejów ATP w Sopocie i Warszawie.

Czy Radwańska nie boi się, że cała ta sprawa popsuje jej wizerunek? - Ja nic nie wiem o żadnych negocjacjach, pieniądzach. Przyjechałam, do końca chciałam grać, ale jestem kontuzjowana i tyle. Przede mną Roland Garros. Chcę pojechać do Paryża zdrowa - powiedziała Agnieszka.

Za wycofanie się ze względów zdrowotnych nie dostanie kary. Gdyby nie miała zwolnienia, musiałaby zapłacić nawet 25 tys. dol. Polka miała być numerem dwa. Jej miejsce w drabince zajęła teraz Chinka Jie Zheng. Jedynką jest Dunka polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki, ale jej występ też stoi pod znakiem zapytania. Wozniacki w niedzielę w Madrycie dopiero w finale przegrała z Dinarą Safiną. Nie wiadomo, czy przed French Open nie woli mieć wolnego.

Największą gwiazdą Warsaw Open ma być Szarapowa, ale jej forma to zagadka. Z powodu kontuzji nie grała od dziewięciu miesięcy. Poza nią wystąpią m.in. Daniela Hantuchova, Aleksandra Wozniak, Jelena Dokić, Marta Domachowska, Katarzyna Piter i Urszula Radwańska, 18-letnia siostra Agnieszki.
Kontuzja czy pieniądze? Dlaczego Agnieszka Radwańska nie zagra w Warsaw Open?