Zmarł legendarny pięściarz z Auschwitz

26 kwietnia w wieku 86 lat zmarł Salamo Arouch - żydowski bokser, który przetrwał obóz koncentracyjny w Auschwitz, biorąc tam udział w ponad 200 walkach o przeżycie, organizowanych dla rozrywki SS-manów.
Więcej o boksie na bokser.org  »

Urodzony w Salonikach Arouch przed II wojną św. był mistrzem Bałkanów w wadze średniej. W marcu 1943 r. został deportowany wraz z rodziną i narzeczoną do Auschwitz. Do pierwszego pojedynku został zmuszony już drugiego dnia pobytu w obozie. Ważąc w graniach 62 kg, musiał często stawiać czoło większym i silniejszym od siebie rywalom.

W jednej z walk w ciągu 18 sekund znokautował przeciwnika (Cygana) o wzroście 198 cm i wadze 130 kg. W najtrudniejszej walce zmierzył się z niemieckim Żydem, Klausem Silberem, który przed wojną legitymował się rekordem 44-0 i który do tego momentu nie przegrał żadnej ze 100 walk w Auschwitz.

Po porażce z Arouchem nikt już nie zobaczył Silbera żywego na terenie obozu.

Arouch przeżył obóz, a po wyzwoleniu wyemigrował do Palestyny, stając się w 1948 r. obywatelem państwa Izrael.

W 1989 r. w postać żydowskiego pięściarza, w filmie Roberta M. Younga "Triumf ducha" ("Triumph of the Spirit"), wcielił się genialny Willem Dafoe, a znaczną część zdjęć do filmu nakręcono na terenie Muzeum KL Auschwitz. Przygotowaniem bokserskim hollywódzkiej gwiazdy kierowali wówczas Zbigniew Pietrzykowski i Stanisław Dragan.