Nielba Wągrowiec w ekstraklasie!

Po siedmiu latach Wielkopolska znów będzie mieć przedstawiciela w ekstraklasie piłki ręcznej mężczyzn


Szczypiorniści Nielby Wągrowiec jeszcze przed końcem rozgrywek I ligi zapewnili sobie awans do ekstraklasy. Będą tu pierwszym przedstawicielem Wielkopolski od siedmiu lat, czyli od chwili gdy w 2002 r. Metalplast Oborniki zdecydował się zwinąć działalność i wycofać drużynę z rozgrywek tamtej ekstraklasy.

Wągrowiec - rodzinne miasto Artura Siódmiaka, bohatera niedawnych Mistrzostw Europy w Chorwacji - to od lat silny ośrodek szczypiorniaka. Do tej pory jednak przy okazji kolejnych dobrych występów reprezentacji narodowej trenera Bogdana Wenty musieliśmy tylko szukać wielkopolskich śladów czy korzeni wśród grających w niej zawodników. Wielkopolska od lat pozostawała na marginesie tego coraz popularniejszego w Polsce sportu. Teraz się to zmienia.

Drugi Śląsk Wrocław zagra w barażach o ekstraklasę - prawdopodobnie z ASPR Zawadzkie. Później lepszy z tej pary zmierzy się z 10. drużyną ekstraklasy.

Nielba Wągrowiec przez cały sezon dyktowała warunki w I lidze. Przez całe rozgrywki nie straciła choćby jednego punktu. Nic dziwnego, że już teraz szczypiorniści z Wągrowca mogą świętować historyczny awans.

Zrobili to już po meczu z najsłabszą drużyną w lidze, która prowadziła na własnym parkiecie z Nielbą tylko do stanu 18:17. Po zwycięstwie w Gdańsku wągrowieccy szczypiorniści świętowali w jednej z pobliskich knajp, natomiast wczoraj wieczorem stawili się w amfiteatrze w Wągrowcu, by radować się ze swoimi kibicami.

SMS Gdańsk - Nielba Wągrowiec 31:35 (13:13)

NIELBA: Przysiek 8, Kaczor 8, Janusiewicz 6, Gierak 4, Bukowski 4, Witkowski 2, Kwiatkowski 1, Popławski 1, Siódmiak 1, Kasprzak 0, Borek 0.

Tymczasem w tle historycznego awansu Nielby o utrzymanie się w I lidze walczyli w derbach z Ostrovią zawodnicy poznańskiego Grunwaldu. Ta wygrana może się okazać dla nich bezcenna. Poznaniacy objęli prowadzenie zaledwie 35 sekund przed końcem tego dramatycznego meczu, po akcji Rafała Niedzielskiego. Ostrowianie mieli pół minuty na odpowiedź, ale zostali skutecznie powstrzymani. Po upływie regulaminowego czasu sędzia dał im jeszcze rzut wolny, ale Grunwald dotrwał z wygraną.

Ostrovia Ostrów Wlkp. - Grunwald Allegro Poznań 31:32 (11:15) OSTROVIA: Staniek 6, Krupa 4, Piosik 4, Zawidzki 4, Szpera 4, Krzywda 3, Bałwas 3, Bartnik 1, Świątek 1, Kierzek 1. GRUNWALD: Hildebrant 7, Martyński 7, Niedzielski 6, Braszkiewicz 4, Adamczak 3, Walczak 3, Fijałkowski 1, Pachulicz 1.

O utrzymanie się walczy też Wolsztyniak Wolsztyn, który wygrał z Techtransem Elbląg i w następnej kolejce gra z Nielbą w jej hali. Wolsztynianie liczyć będą na to, że niepokonany dotąd lider będzie tak upojony awansem, iż wreszcie się potknie.

Wolsztyniak Wolsztyn - Techtrans Elbląg 34:30 (13:14)

 WOLSZTYNIAK: Kaczmarek 10, Wajs 8, Kiciński 6, Pietruszka 4, Cichy 2, Szutta 1, Tomiak 1, Baran 1, Chrapa 1, Kubiak 0, Podleśny 0, Świtała 0.