Świętokrzyska OOM: Złoto boksera i brydżystek

Na półmetku finałów XV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych ?Świętokrzyskie 2009? gospodarze z sześcioma medalami - po dwa w każdym kolorze.
A to już tyle krążków, ile w ostrożnym wariancie zakładał w całej kończącej się 10 maja imprezie szef komitetu organizacyjnego Jacek Kowalczyk. Szans jest jeszcze całkiem, sporo przede wszystkim w taekwondo ITF (9-10 maja w Staszowie), badmintonie (8-10 maja w Suchedniowie), piłce ręcznej (od wtorku dziewczęta w Kielcach, a chłopcy w Końskich). Ostatniego słowa nie powiedziały jeszcze zapaśniczki (5-6 maja w Nowinach) i zapaśnicy (klasyk, 8-10 maja).

Świętokrzyskie starty:

Boks. Z trzech niedzielnych finałów w hali przy ul. Krakowskiej w Kielcach pięściarze Rushha zwycięsko zakończyli jeden. W wadze do 70 kg Cezary Litwin pokonał 8:6 Patryka Tołkaczewskiego (Ring Wolny Toruń). Decydujące starcia przegrywali Adrian Pedrycz w kategorii do 57 kg (0:11 z Patrykiem Szymańskim z Zagłębia Konin) i Krzysztof Olejarczyk w 60 kg (4:9 z Mateuszem Batzem z Victorii Stargard Szczeciński). Kielecki zespół wygrał klasyfikację klubową, a Świętokrzyskie było drugie (55 pkt przy... pięciu rok temu). Na jego dorobek zapracował już wcześniej brązowy medalista w 54 kg Jarosław Styczyński ze Staru Starachowice.Brydż. Chronologicznie i historycznie (nigdy wcześniej na OOM krążka w tej dyscyplinie nie było) pierwsze złoto zdobyły w Starachowicach Anna Ksyta i Monika Maksymiuk (ŚZBS Junior Kielce) w turnieju na zapis maksymalny. W drugim - na tzw. punkty meczowe - tuż za podium na czwartym miejscu.Judo chłopców. I Norbert Wierzba z Żaka Kielce (50 kg), i Konrad Kucała z UKS-u Kowala (powyżej 90 kg) w drugiej dziesiątce. Ten pierwszy odpadł po przegranej w dogrywce (przez ippon) z Rafałem Błońskim z Gryfu Słupsk, a drugi przez trzymanie z Marcinem Szczepaniakiem (Gwardia Łódź).Siatkówka chłopców. Pierwsza z trzech świętokrzyskich drużyn na OOM jest siódma. W ostatnim pojedynku w Skarżysku-Kamiennej kadra województwa wreszcie wygrała, pokonując 3:0 (25:20, 25:19, 25:13) Małopolskę.Szachy. Na rundę przed zakończeniem zmagań w Sielpi ciągle najwyżej Oliwia Chalastra z Farta Kielce (11.). Miała nawet szansę na medal (3,5 pkt w czterech kolejnych grach), ale po pomyłce w końcówce na wygranej pozycji w meczu z Dominiką Starczewską z Bogatyni będzie walczyć o „szóstkę”.Zapasy (styl wolny chłopców). Z dwójki mającej szansę na medale udało się to Krzysztofowi Łazarskiemu (50 kg, Znicz Podzamcze). Określaną jako przedwczesny finał walkę półfinałową w Nowinach przegrał z Erykiem Majem ze Śląska Milicz, a o brąz zwyciężył, jak we wszystkich innych, kładąc na łopatki Łukasza Talarowskiego ze Startu Krasnystaw. Niespełna 15-letni utalentowany Łukasz Król (STS Skarżysko) był piąty w wadze do 54 kg, Kamil Górski (42 kg, Madej Ociesęki) ostatecznie 18.