Caroline Wozniacki i Aleksandra Wozniak w finale w Ponte Vedra Beach

Niesamowicie układają się występy reprezentantów naszego kraju w tym tygodniu. W sobotę Łukasz Kubot w parze z Olivierem Marachem zdobył tytuł deblowy w Casablance, w niedzielę przed taką samą szansą staną w Marbelli Klaudia Jans i Alicja Rosolska. Po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego, w Ponte Vedra Beach do finału gry pojedynczej awansowały Caroline Wozniacki i Aleksandra Wozniak - reprezentujące Danię i Kanadę, ale mające ścisłe powiązania z naszym państwem tenisistki.
Rodzice Caroline Wozniacki, Piotr i Anna są Polakami. Ojciec zawodniczki grał zawodowo w piłkę nożną, matka w siatkówkę. Małżonkowie wyjechali do Danii i tam przyszła na świat ich córka i syn Patrick.

Wozniacki jest obecnie dwunastą zawodniczką rankingu WTA i zdobywczynią trzech singlowych tytułów. W półfinałowym spotkaniu pokonała Jelenę Wiesninę 2:6, 6:3, 7:6(4). Mecz trwał dwie godziny i czterdzieści trzy minuty. Ambitna Rosjanka nie zamierzała oddać pola rozstawionej przeciwniczce i pierwszego seta wygrała do dwóch. W drugim jednak wszystko się odwróciło i Dunka utrzymała się w meczu. O miejscu w finale dla Wozniacki zdecydował tie break trzeciego seta.

Caroline była w singlowych finałach turniejów WTA pięciokrotnie, trzykrotnie zwyciężała (Sztokholm 2008, New Haven 2008, Tokio 2008) i dwukrotnie musiała zadowolić się tytułem wicemistrzyni (Luksemburg 2008, Memphis 2009). Wozniacki na Florydzie była również bliska awansu do finału gry podwójnej. Jednak razem z Barborą Zahlavovą Strycovą przegrały 6:4, 5:7, 13-15 z Kvetą Peschke i Lisą Raymond. Rodzice Aleksandry Wozniak również są Polakami. Ojciec Antoni to także były piłkarz. Matka ma na imię Jadwiga. Tenisistka urodziła się już po ich wyjeździe do Kanady. Jej kariera nabrała tempa, gdy latem 2008 roku przebojem wygrała turniej w Stanford. Teraz zajmuje 35. miejsce w klasyfikacji WTA.

W sobotnim półfinale bez skrupułów odprawiła najwyżej rozstawioną uczestniczkę zawodów, Nadię Pietrową 6:4, 4:6, 6:2. Jedyne, co Rosjanka była w stanie ugrać, to jeden set, w którym Wozniak trzykrotnie straciła swoje gemy serwisowe. Poza triumfem w Stanford Kanadyjka ma na swoim koncie finał w Fes 2007 i półfinały w Tokio i Quebec z sezonu 2008. Caroline Wozniacki i Aleksandra Wozniak zagrają ze sobą po raz drugi w profesjonalnym Tourze. Ich jedyne dotąd spotkanie miało miejsce podczas turnieju wimbledońskiego w 2008 roku. Dunka triumfowała 6:1, 6:1. Urodzona w Blainville i mieszkająca w Montrealu zawodniczka jest o trzy lata starsza od swojej koleżanki z Odense, która niedawno przeprowadziła się do Monte Carlo.

Półfinały singla:

Aleksandra Wozniak (Kanada, 5) - Nadia Pietrowa (Rosja, 1) 6:4, 4:6, 6:2 Caroline Wozniacki (Dania, 2) - Jelena Wiesnina (Rosja) 2:6, 6:3, 7:6(4)

Kubot i Marach wygrywają w Casablance - czytaj tutaj »