Zapaśnik Olimpijczyka piąty w Europie

ZAPASY. Damian Zuba zajął piąte miejsce na mistrzostwach Europy seniorów w zapasach w stylu klasycznym. 22-letni zawodnik Olimpijczyka Radom był o krok od medalu.
W kolejnych mistrzostwach Starego Kontynentu brali udział reprezentanci 33 europejskich państw. Gospodarzem imprezy tym razem była Litwa. W Wilnie, stolicy tego kraju, w doborowym gronie sportowców walczył radomianin Damian Zuba. Zapaśnik Olimpijczyka pokazał się z dobrej strony, a w swoim debiucie w seniorach na tak poważnej imprezie otarł się o strefę medalową. - Pierwsze dwie walki były praktycznie spacerem - relacjonował Daniel Zuba, którego syn dosyć łatwo rozprawił się najpierw z reprezentantem Austrii Marco Bockiem, a następnie z Grekiem Gievgenim Pentoretsem. - Byłem dumny z występu Damiana i z formy, jaką zaprezentował - mówił ojciec zawodnika.

Trzeci pojedynek zapaśnik z grodu nad Mleczną stoczył z wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy Ionem Iulian Panaitem. I tym razem nasz zawodnik nie zawiódł. Mimo przegrania pierwszej rundy Damian ostatecznie zdołał pokonać reprezentanta Rumunii 3:1.

W walce o finał Zuba musiał uznać wyższość zawodnika z Białorusi. Na domiar złego nabawił się doskwierającej kontuzji łokcia, która wyraźnie dokuczała mu w walce z zapaśnikiem zza naszej wschodniej granicy. Ostatecznie Mikhail Siamionov zwyciężył 3:0 i to on awansował do finału, w którym następnie przegrał z Rosjaninem Ambako Vachadze.

- Damian do pojedynku o brąz przystąpił z kontuzją i nie sprostał reprezentantowi Szwecji. Piąte miejsce przed zawodami wziąłbym w ciemno. Po zawodach pozostał mały niedosyt, gdyż medal był na wyciągnięcie ręki. Trzy pierwsze walki pokazały charakter Damiana, który na tle doświadczonych rywali zaprezentował się znakomicie - przekonywał Zuba senior.

Medale mistrzostw Europy zdobyli natomiast dwaj inni reprezentanci Polski. Na drugim stopniu podium stanęli Mariusz Łoś (Agros Zamość) oraz Edward Barsegjan (Cartusia Kartuzy).

Wyniki walk Damiana Zuby: Kategoria wagowa 66 kilogramów. Zgłoszonych 29 zawodników: 1/16 finału: Damian Zuba - Marco Bock (Austria) 3-0 (1:0, 3:0), 1/8: Gievgeni Pentorets (Grecja) - Zuba 0-3 (0:1, 0:2), ćwierćfinał: Zuba - Ion Iulian Panait (Rumunia) 3-1 (0:4, 2:1, 2:0), półfinał: Mikhail Siamionov (Białoruś) - Zuba 3-0 (3:0, 1:0), O trzecie miejsce: Sharur Vardanyan (Szwecja) - Zuba 3-0 (3:0, 1:0).