Ile strzelił Smolarek? FIFA: Cztery, to ostateczne

FIFA przyznała Ebiemu Smolarkowi gola z 60 minuty meczu z San Marino... który padł po interwencji obrońcy. - Decyzja komisji FIFA jest ostateczna - odpowiedzieli przedstawiciele biura prasowego FIFA na pytanie Sport.pl o tego gola.
Przypomnijmy. W 60. minucie spotkania z San Marino Smolarek uderzył głową piłkę zagraną w pole karne ze skrzydła. Ta trafiła w poprzeczkę i uderzyła o murawę metr przed linią bramkową. Z piłką do bramki wpadł jednak obrońca z San Marino, który nieszczęśliwie interweniował w tej sytuacji. Tę i inne bramki z tego meczu można obejrzeć na Z czuba.tv >.

To nie pierwsza taka kontrowersja z udziałem polskiego piłkarza. Podobnego gola strzelił jesienią w Bundeslidze Artur Wichniarek. Piłka odbiła się od poprzeczki, nie zdążyła spaść na ziemię, bo obrońca wpadł z nią do bramki. W meczu poprzednich eliminacji z Portugalią Jacek Krzynówek trafił w słupek, po czym piłka odbiła się od pleców bramkarza Ricardo i wpadła do bramki. W obu przypadkach uznano, że nie były to gole samobójcze.

Początkowo agencje zaliczyły gola Smolarkowi, ale na oficjalnej stronie federacji naszemu napastnikowi zaliczono tylko trzy pozostałe trafienia z tego meczu. Wczoraj jednak zmieniono decyzję i w statystykach Polak ma cztery gole, a w całych eliminacjach sześć i jest wicekrólem strzelców w europejskich kwalifikacjach do Mundialu.

- O tym kto jest strzelcem gola decyduje sędzia i komisja, która po meczu zdaje sprawozdanie - powiedziano nam w biurze prasowym FIFA. - Jeśli między nimi jest różnica zdań, sprawa jest wyjaśniana, ale w tym przypadku takiej różnicy nie było. Przedstawiciele FIFA na meczu przyznali gola Smolarkowi i ich decyzja jest ostateczna - wyjaśniono.

Dlaczego więc początkowo Smolarek miał na koncie tylko trzy trafienia? - Obsługiwaliśmy internetowo w tym tygodniu wiele meczów w czterech językach. Wszelkie dane, które zamieszczamy są potem konfrontowane z decyzjami komisji meczowych i albo zatwierdzane, albo zmieniane. Cztery gole dla Smolarka to decyzja ostateczna - zakończył sprawę przedstawiciel federacji.

Dlaczego tak się stało? Sprawę ustalania czy gol był samobójczy czy nie, rozstrzyga dokument FIFA "Sporne gole. Poradnik". Według wytycznych federacji nie należy karać obrońców i bramkarzy za to, że podejmują interwencje. Gol samobójczy jest wtedy gdy zawodnik drużyny broniącej kieruje piłkę do bramki w wypadku własnego zagrania (nieudanej interwencji, lub np. podania do bramkarza), lub gdy piłka po strzale napastnika ewidentnie minęłaby cel, gdyby nie odbiła się od piłkarza drużyny broniącej. Jeśli po strzale zawodnik broniący nieszczęśliwie interweniuje i w wyniku tej interwencji padnie gol. To zalicza się go strzelającemu.

Smolarek: Ale kino! Mam 4 gole. - czytaj tutaj »