Krakowski maraton najlepiej opłacany

W VIII edycji Cracovia Maraton wystartuje rekordowa liczba biegaczy - ponad dwa tysiące
W 2008 r. krakowski maraton ukończyło 1572 uczestników. Na miesiąc przed planowanym terminem imprezy już przyjęto 1800 zgłoszeń. - Daleko nam do Londynu, Nowego Jorku, Berlina czy Bostonu, gdzie startuje ponad 30 tys. uczestników. Mamy za to zgłoszenia z ponad 40 różnych krajów świata - mówi Anna Fronczysty z Ośrodka Sportu i Rekreacji Krakowianka, współorganizatora imprezy. Pod Wawel przyjadą biegacze m.in. z Australii, USA, Tanzanii, Algierii, Egiptu, Libanu, Maroka, Mongolii, RPA, Senegalu, Gambii czy Ghany.

Cracovia Maraton jest najmłodszym spośród pięciu podobnych biegów organizowanych w naszym kraju. Wchodzi w skład Korony Polskich Maratonów, czyli przedsięwzięcia dedykowanego najbardziej ambitnym biegaczom. Warunkiem uzyskania odznaki jest ukończenie w ciągu dwóch lat pięciu największych polskich maratonów: w Dębnie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i w Krakowie.

Najlepszym pokonanie 42 km i 195 m zajmuje mniej niż 2 godziny i 20 minut. Od czwartej edycji trasa biegnie przez Nową Hutę, od piątej wraz z Cracovia Maraton organizowany jest także Minimaraton im. Piotra Gładkiego, tragicznie zmarłego zwycięzcy IV edycji. Na dystansie 4200 m ścigają się dzieci i młodzież w wieku 12-18 lat.

Krakowska trasa wiedzie przez Stare Miasto, Kazimierz, Grzegórzki i Nową Hutę. - Zmiany dotyczą dwóch miejsc, wracamy po remontach na ul. Grodzką i rondo Grzegórzeckie - poinformowała Fronczysty.

Do maratonu można zgłosić się za pomocą formularza na stronie internetowej, w biurach Cracovia Maraton lub biurze zawodów. Trzeba mieć skończone 18 lat i przedłożyć zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w biegu.

- Co jeszcze wyróżnia Kraków? Dla najlepszych ufundowaliśmy 30 tys. zł. To najwyższa nagroda za wygranie maratonu w Polsce - zauważyła Fronczysty.