Wygrana Kociewskich Diabłów. W Kwidzynie górą Basket

Koszykarze Polpharmy Stargard Gdański awansowali do play-off. O tym, kto z dwójki Czarni - Basket zagra w ćwierćfinale, zadecyduje trzeci mecz w Słupsku
Czarni w pierwszym meczu pewnie wygrali z Bankiem BPS Basket Kwidzyn 90:72. Przed wtorkowym meczem byli więc bliżej awansu do ćwierćfinału play-off, ale potrzebowali do tego zwycięstwa w Kwidzynie. Tam z kolei atmosfera była napięta po tym jak PLK ukarała trenera Basketu Andreja Urlepa za niesportowe zachowanie podczas meczu jego drużyny ze Sportino Inowrocław. Słoweński szkoleniowiec chciał uniknąć po awansie do play-off rywalizacji w I rundzie z Asseco Prokom Sopot i dlatego nakazał swoim zawodnikom przegrać jak najwyżej. Dzięki temu Basket zajął 9. miejsce w tabeli PLK i uniknął starcia z mistrzem Polski.

Wtorkowe spotkanie w Kwidzynie było wyrównane od początku. Pod koniec drugiej kwarty gospodarze odjechali jednak słupszczanom na 10 pkt (43:33 w 18. min). Od tego momentu zwycięstwo Basketu nie było już zagrożone. Gracze trenera Urlepa kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie. Swoją przewagę potwierdzili także w trzeciej kwarcie, którą wygrali 11 pkt. Basket i Czarni spotkają się w trzecim, decydującym spotkaniu w piątek w Słupsku. Pierwsze mecze play-off zaplanowano na 3 i 4 kwietnia. Zwycięzca pary Czarni - Basket zagra wówczas na wyjeździe z Kotwicą Kołobrzeg.

Bank BPS Basket Kwidzyn - Energa Czarni Słupsk 89:70.

Kwarty: 20:22, 23:17, 25:14, 21:17.

Basket: Weeden 18 (2), Tica 15 (1), Garner 10 (1), Dąbrowski 5 (1), Lubeck 0 oraz Wallace 11 (1), Hawkins 10 (2), Hyży 10, Kuebler 6 (1), Kowalewski 2, Mróz 2.

Czarni: Booker 12 (1), Bennett 12 (1), Burks 9, Malesa 7 (1), Sroka 5 oraz Bakić 12 (2), Leończyk 6, Barlett 4, Dutkiewicz 2, Cesnauskis 1.

W podobnej sytuacji do Czarnych byli po pierwszym spotkaniu koszykarze Polpharmy Starogard Gdański. Oni także wygrali pierwszy mecz na swoim boisku i bardzo chcieli wygrać drugie spotkanie, tym razem w Poznaniu, by zapewnić sobie awans do play-off. Poznaniacy lepiej grali jednak w pierwszej kwarcie, po której osiągnęli 10-punktową przewagę. Na szczęście dla "Kociewskich Diabłów" nie byli już tak skuteczni w drugiej części spotkania, w której zdecydowanie lepiej zagrali podopieczni trenera Mariusza Karola. Polpharma nie spuszczała z tonu także w trzeciej kwarcie, choć nie można było mówić o tym, by miała przygniatającą przewagę nad gospodarzami. Na sześć minut przed końcem Polpharma prowadziła 12 pkt (83:71) i ostatnie minuty nie przyniosły już żadnych zmian na jej niekorzyść.

Polpharma ćwierćfinał play-off rozpocznie we Włocławku meczami z Anwilem. W pierwszej rundzie play-off gra toczyć się będzie do trzech zwycięstw. W pozostałych dwóch parach preplay-off awans wywalczyły ekipy Stali Ostrów i AZS Koszalin, które po raz drugi pokonały odpowiednio Sportino i Polonię Warszawa.

PBG Basket Poznań - Polpharma Stargard 88:101.

Kwarty: 26:16, 22:32, 15:28, 25:25.

PBG Basket: Brannen 22, Wójcik 19 (2), Szawarski 19 (1), Brown 9, Davis 2 oraz McLean 8, Kitzinger 7, Bigus 2, Smorawiński 0.

Polpharma: Tuljkovic 25 (5), Hicks 15 (2), Scott 8, Eldridge 4, Żurawski 2 oraz Sulowski 34, Coleman 7, Jarecki 6 (1), Kowalczuk 0, Neumann 0.