Justyna Kowalczyk zdobyła Puchar Świata w biegach narciarskich

Justyna Kowalczyk wygrała w Falun ostatni bieg tegorocznych zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich i zdobyła kryształową kulę za triumf w klasyfikacji generalnej sezonu 2008/09.
Zobacz jak Kowalczyk biegła po puchar - Z czuba.tv »

To był nokaut! Prowadząca przed tymi zawodami w klasyfikacji generalnej PŚ Petra Majdić przybiegła daleko za Kowalczyk!

To pierwszy Puchar Świata w historii polskich biegów narciarskich. Polacy (a raczej Adam Małysz) potrafili dotąd zdobywać to trofeum tylko w skokach narciarskich.

- No to będziemy mieli co świętować! - uśmiechał się jeszcze przed biegiem szwajcarski dziennikarz do Polaków. - Puchar Świata zdobędzie mój rodak Dario Cologna i wasza Justyna Kowalczyk - mówił i nie pomylił się.

W niedzielę zawodniczki rywalizowały na 10 km techniką dowolną, z zachowaniem różnic czasowych z poprzednich trzech biegów zawodów finałowych. Kowalczyk wyruszyła pierwsza na trasę i jako pierwsza minęła metę, chociaż nie uzyskała najlepszego czasu biegu.

Polka wygrała z rezultatem 27:48,6 s. Jej najgroźniejsza rywalka, Petra Majdić, zajęła 12. miejsce. Była gorsza od Polki o 1:29,3 s.

- Z pewnością się zmieni i to diametralnie, ale Justyna jest bardzo silną osobowością - mówił o życiu Justyny Kowalczyk po triumfie Adam Małysz, który sam zajął w niedzielę w konkursie skoków w Planicy drugie miejsce na podium. - Ja ze swojej strony mogę jej życzyć tylko wspaniałej kariery, na pewno wygra jeszcze niejeden Puchar Świata.

Fantastyczny bieg, fantastyczny sezon - nasze głowy biją o ziemię w pokłonach - czytaj relację Z czuba »

Trener Justyny: Od lat ciężko pracujemy...

- Od lat ciężko pracujemy, każdy sezon mieliśmy lepszy od poprzedniego. Takie wyniki musiały przyjść. W tym sezonie worek z medalami się rozwiązał - mówił na mecie trener Justyny Kowalczyk Aleksander Wierietielny »

Tajner załatwi Justynie nowego serwismena

- Do teamu Justyny dołączy na następny sezon serwismen ze Wschodu. Będzie pomagał smarować narty do stylu klasycznego. Z innym serwismenem, Szwedem Ulfem Olssonem też przedłużamy kontrakt - mówi dla Sport.pl prezes PZN Apoloniusz Tajner ».

Wyniki biegu na 10 km techniką dowolną:

1. Kristin Stoermer Steira (Norwegia)26.53,3
2. Therese Johaug (Norwegia)strata 7,0 s
3. Marthe Kristoffersen (Norwegia)17,2
..
12. Justyna Kowalczyk (Polska)55,3
Klasyfikacja generalna PŚ (po 33 zawodach):

1. Justyna Kowalczyk (Polska)1810 pkt
2. Petra Majdic (Słowenia)1730
3. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia)1485
Wszystkie wyniki końcowe Pucharu Świata - czytaj tutaj »

Zobacz, jak Justyna biegła po zwycięstwo w relacji Zczuba »