Kowalczyk ma do zdobycia jeszcze 400 punktów

Justyna Kowalczyk druga w biegu na 30 km w Trondheim. Sensacyjnie wygrała liderka PŚ Petra Majdić, która dotąd triumfowała tylko w sprintach. Polka odrobiła jednak 20 punktów i traci do Słowenki 91. Do zdobycia jeszcze 400
Kowalczyk: Majdić można dogonić »

Wszystko rozstrzygnęło się na ostatniej 7,5-km pętli. Polka, która od samego początku biegła w ścisłej czołówce, była murowaną kandydatką do zwycięstwa. Najgroźniejsze przeciwniczki zgubiła - wydawało się - wcześniej. Aino-Kaisa Saarinen (trzecia w klasyfikacji PŚ, 30 pkt za Polką) odpadła w drugiej połowie dystansu. Zaczęła jak szalona, ale nie wytrzymała swojego tempa. Majdić, wydawało się, osłabła wcześniej. Genialna sprinterka straciła siły na 10 km i traciła do Kowalczyk już ponad pół minuty. Od mniej więcej 20 km Kowalczyk biegła po zwycięstwo. Wygrała wcześniej trzy lotne premie i w tym momencie odrobiła do Słowenki 40 ze 11 pkt straty.

Ale Majdić sprzyjały w sobotę niebiosa. Wczesnym przedpołudniem w Norwegii zaświeciło słońce, rozmroziło tory i 7,5 km przed metą Słowenka zmieniła narty. To, co Kowalczyk zyskiwała na podbiegach, traciła na zjazdach - narty Polki stawały w wodzie. Słowence jechały świetnie. Wcześniej biegła tak, by jak najmniej stracić do Kowalczyk, a kiedy zorientowała się, jaką ma szansę, szybko dogoniła Polkę i ją wyprzedziła. Nie dała się zamęczyć na podjazdach, gdzie zaatakowała Kowalczyk, nie odpuściła dystansu i 1,5 km przed metą wyszła na prowadzenie.

Dokonała rzeczy niebywałej - w normalnych warunkach nigdy by do czegoś takiego nie doszło. - Spieprzyliśmy smarowanie - powiedział po biegu trener Aleksander Wierietielny. Słowenka wygrała pierwsze zawody PŚ na innym dystansie niż sprint! Kowalczyk nikomu więcej nie dała się już wyprzedzić i minęła metę jako druga. Wywalczyła 125 pkt PŚ przy 105 Słowenki (była trzecia na pierwszej lotnej premii i dostała 5 pkt).

Polska biegaczka może być już niemal pewna drugiego miejsca w PŚ (najlepsze w karierze, rok temu była trzecia). Wywalczyła także małą Kryształową Kulę za biegi na dystansach.

Do końca cztery starty: kilometrowy sprint w Sztokholmie i trzy biegi w Falun. Zwycięstwo w pojedynczym biegu warte jest 50 pkt (drugie miejsce 46, trzecie - 43 pkt). Triumfatorka klasyfikacji generalnej finału PŚ (zsumowane wyniki czterech startów) dostanie 200 pkt.