Basen będzie jednak 50-metrowy

Przy campusie Politechniki Opolskiej powstanie jednak 50-metrowa kryta pływalnia. Będzie to jeden z kilku takich obiektów w kraju
50-metrowych krytych basenów jest w Polsce jak na lekarstwo (patrz poniżej), nic więc dziwnego, że zarówno środowisko pływackie, uczelnia, jak i władze Opola chcą wybudować taki obiekt tutaj. Argumentów za jego powstaniem jest mnóstwo, wystarczy wymienić choćby: rozwiązanie problemów z zatłoczeniem dwóch pozostałych pływalni, szansa na rozwój politechniki czy pływania w Opolu, szansa na rozgrywanie dużych zawodów w naszym mieście czy choćby najważniejszy - kwestia finansowa.

- Początkowo planowaliśmy budowę basenu 25-metrowego, jednak okazało się, że w tym wypadku nie mielibyśmy żadnych szans na dodatkowe środki, zaś inwestycja musiałaby zostać zrealizowana w zasadzie tylko z pieniędzy miejskich, wojewódzkich i uczelnianych - tłumaczy Mirosław Pietrucha, rzecznik prezydenta Opola.

Co prawda budowa 50-metrowej pływalni będzie droższa, ale możemy starać się o dodatkowe dofinansowanie z Ministerstw Sportu, Rozwoju Regionalnego, czy Szkolnictwa Wyższego. - Mamy już daleko idące plany i założenia, a prezydent zrobi wszystko, aby tak się stało - deklaruje Pietrucha. - Używając terminologii futbolowej, "piłka jest w grze". Teraz czynimy starania w pozyskaniu dodatkowych środków - dodaje.

Budowa basenu nie ma jeszcze wstępnej wyceny, szacunkowe dane mówią jednak o kwocie około 30 mln zł. - Opieraliśmy się na wyliczeniach przy podobnej inwestycji w Gliwicach - tłumaczy rzecznik. Ratusz w tegorocznym budżecie zapisał na ten cel 6 mln zł, do budowy dołożyć ma się także politechnika. - Jesteśmy na etapie rozmów z ministerstwami o pozyskaniu dotacji, być może będzie także możliwość skorzystania z pieniędzy unijnych - tłumaczy Anna Król, prorektor ds. inwestycji i rozwoju PO.

W grudniu miasto i uczelnia podpisały list intencyjny o wspólnej budowie. - Na razie to jeszcze wstępny etap. Po zmianie koncepcji z 25, na 50 metrów musimy na nowo wyznaczyć miejsce powstania basenu, z tym jednak na pewno nie będzie problemu. Poza tym w najbliższym czasie powstanie m.in. pełna dokumentacja, wstępna wycena i projekt - wylicza prorektor. Jej zdaniem, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a inwestycja nie natrafi na przeszkody, jest szansa na to, że za mniej więcej dwa i pół roku opolanie będą mogli już się kąpać w nowym basenie. - Około roku będą trwały przygotowania do inwestycji, sama budowa nie powinna trwać dłużej niż kolejnych 18 miesięcy - szacuje Król.

Trwają także rozmowy o zarządzaniu obiektem. Naturalnym rozwiązaniem wydaje się oddanie go pod opiekę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który administruje w Opolu m.in. lodowiskiem Toropol czy halą Okrąglak. - Jako że obiekt ma powstać na terenie politechniki oraz z jej udziałem finansowym, część czasu zarezerwowana będzie oczywiście dla studentów. W pozostałych godzinach obiekt byłby dostępny dla wszystkich chętnych - zaznacza rzecznik ratusza.

Pomysłowi budowy 50-metrowego basenu gorąco dopinguje opolskie środowisko pływackie. - Pomysł popiera oczywiście także prezes i zarząd Polskiego Związku Pływackiego. Dla Opola byłaby to wielka szansa, bowiem takie obiekty w naszym kraju można policzyć niemalże na palcach jednej ręki. My oczywiście służymy wszelką radą w kwestiach rozwiązań technicznych - zapewnia Zofia Kozina-Oloś, prezes OOZPływ.

50-metrowe baseny w Polsce

Istniejące: Gorzów Wlkp., Ostrowiec, Dębica, Oświęcim, Wrocław (treningowy, nie odbywają się na nim zawody sportowe), Warszawa (w pełni komercyjny).

Planowane i budowane: Gliwice, Olsztyn, Kraków, Szczecin, Opole