Zwycięstwo Wiery Zwonariewej w Pattai

Wiera Zwonariowa, bez straty seta, wygrała turniej PTT Pattaya Open. W finale imprezy rozgrywanej w tropikalnej Tajlandii Rosjanka pokonała Sanię Mirzę 7:5, 6:1. Tytuł deblowy zdobyła reprezentantka gospodarzy Tamarina Tanasugarn oraz Jarosława Szwedowa.

Zwonariowa to jedyna tenisista z czołowej dziesiątki rankingu WTA, która wystąpiła w Pattay'i i przewaga umiejętności Rosjanki nad innymi tenisistkami była wyraźna. Moskwianka w całym turnieju nie tylko nie straciła seta, ale nawet nie musiała rozgrywać żadnego tie breaka.

Finałowa konfrontacja miała zacięty przebieg tylko w pierwszym secie. Turniejowa jedynka co prawda wysforowała się na prowadzenie 5:2, ale 22-letnia Mirza zdołała straty od robić. Od stanu 5:5 osiem z dziewięciu gemów zapisała jednak na swoje konto Wiera Zwonariowa. Mecz trwał siedemdziesiąt siedem minut.

Piąta w rankingu WTA Zwonariowa w pojedynku z Hinduską odnotowała osiem asów, chociaż w pierwszym secie dwukrotnie przegrała swoje podanie. W całym pojedynku Rosjanka wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów, co pozwoliło jej sięgnąć po ósmy tytuł singlowy w rozgrywkach WTA Tour. Rosjanka za ten sukces wzbogaciła swoje konto o 37 tysięcy dolarów oraz 280 punktów rankingowych

Sania Mirza po raz trzeci w karierze wystąpiła w finale turnieju WTA, ale po raz pierwszy od blisko dwóch lat. Urodzona w Mumbaiu tenisistka jedyny triumf odniosła w 2005 roku, wygrywając imprezę przed własną publicznością, w Hyderabad. W tym roku reprezentantka Indii wygrała wielkoszlemowy Australian Open w konkurencji mikstowej (w parze z Maheshem Bhupathim). Za finał w Pattay'i Mirza otrzyma 19 tysięcy dolarów i 200 punktów do rankingu.

Po finale debla PTT Pattaya Open swoje powody do radości mieli kibice gospodarzy. Końcowe zwycięstwo odniósł bowiem debel tajsko-kazachski Tamarine Tanasugnr oraz Jarosława Szwedowa, które pokonały dziś Julię Bejgelzimer i Witaliję Diaczenko 6:3, 6:2.

Finał singla:

Wiera Zwonariowa (Rosja, 1) - Sania Mirza (Indie) 7:5, 6:1

Finał debla:

J. Szwedowa, T. Tanasugarn (Kazachstan, Tajlandia, 2) - J. Bejgelzimer, W. Diaczenko (Ukraina, Rosja) 6:3, 6:2