Sport.pl

Kadra Beenhakkera: Akcje Rogera idą w dół

Grając w składzie krajowym, polscy piłkarze zremisowali towarzyski mecz z Litwą 1:1 po golu Pawła Brożka. Tylko napastnik Wisły i Rafał Boguski nie zawiedli Leo Beenhakkera
Kadra w Portugalii: Rezerwowi wyjechali, rezerwowi przyjechali

W środę w portugalskim Faro kadra Beenhakkera gra z Walią - ostatni sprawdzian przed meczem z Irlandią Płn. o punkty eliminacji MŚ 2010. Zagra w najsilniejszym składzie. Z Walijczykami wystąpią piłkarze z klubów zagranicznych, którzy wczoraj zjechali na zgrupowanie do Portugalii. Przyjechał już bramkarz Celticu Artur Boruc, który wraca do drużyny narodowej po eliminacyjnym spotkaniu ze Słowacją, podczas którego zawalił gola.
Ebi nie gra w klubie. Czy powinien w kadrze?


Ponieważ wielu reprezentantów Polski grzeje ławki w swoich klubach, Beenhakker szuka takich, którzy mogliby ich zastąpić. Sparing z Litwą służył właśnie temu, ale większość sprawdzanych piłkarzy test oblała. Gola zdobył najlepszy w drużynie Paweł Brożek, który akurat miejsce w kadrze ma pewne. Podawał kolega z Wisły Rafał Boguski. Tylko oni dwaj mają szansę na grę z Walią w podstawowej jedenastce - Brożek jest nawet pewniakiem.

Z Litwą Polacy stracili prowadzenie po błędzie bramkarza Radosława Cierzniaka. Ale niemal wszyscy grali słabo. Rogera Guerreiro Beenhakker wystawił dopiero w drugiej połowie. Naturalizowany Brazylijczyk wypadł znacznie słabiej niż Boguski. Od lipca z tygodnia na tydzień staje się cieniem siebie. W Legii snuł się po boisku, aż trener Jan Urban posadził go na ławce rezerwowych. W reprezentacji zagrał jesienią znakomicie tylko przeciwko Czechom. Dlatego na koniec roku - w Dublinie - usiadł na ławce rezerwowych, by wejść i strzelić Irlandczykom pięknego gola. Potem znów jednak zniknął na boisku. W sobotę po raz kolejny jego notowania u selekcjonera osłabły. A przecież to Beenhakker był największym entuzjastą operacji: "Roger w kadrze".

Słabiutko z Litwą zagrał też Szymon Pawłowski, którego sparaliżowała chyba informacja, że zostaje na mecz z Walią, by zastąpić kontuzjowanego Kubę Błaszczykowskiego. W tej sytuacji najlepszego polskiego piłkarza zastąpi Ebi Smolarek. Z lewej strony zagra Jacek Krzynówek.

Symbolem chaosu na boisku i bezradności Polaków w meczu z Litwą była sytuacja w drugiej połowie, gdy Łukasz Garguła kopnął w głowę Pawła Brożka. - Dziwię się, że w ten sposób walczy o miejsce w Wiśle. Przecież ja gram w ataku, a on w pomocy - żartował Brożek. - To przypadek, ale będę miał niezłego guza - dodał.

Najnowsze informacje ze zgrupowania kadry w Faro - czytaj tutaj »