Moskwa zrezygnowała. Rosną szanse Poznania

Do organizacji Igrzysk Olimpijskich Dzieci i Młodzieży w 2014 r. jest sześciu chętnych. Jest wśród nich Poznań. Nie ma - co jest wielkim zaskoczeniem - Moskwy. To może znacznie ułatwić starania o imprezę
Ubieganie się o Igrzyska Olimpijskie Dzieci i Młodzieży to pomysł "Gazety". Zaproponowaliśmy go Poznaniowi latem 2007 r., zaraz po tym, gdy Międzynarodowy Komitet Olimpijski powołał do życia tę imprezę jako nowe zawody dla młodych sportowców w wieku 14-18 lat. Dla przyszłych gwiazd światowego sportu. Te igrzyska gromadzą mniej uczestników niż Uniwersjada (w małych igrzyskach ma uczestniczyć ok. 4 tys. sportowców), będą jednak mieć od niej znacznie większy prestiż, choćby dlatego, że mogą używać emblematyki olimpijskiej.

Poznań wystartował po pierwsze Igrzyska Olimpijskie Dzieci i Młodzieży. Prawo ich organizacji w 2010 r. otrzymał jednak Singapur, który wyprzedził Moskwę. Chętnych do organizacji tych igrzysk było wówczas dziewięciu, czyli bardzo dużo.

Zgłoszenia chętnych do organizacji kolejnej edycji w 2014 r. były zbierane do 3 lutego. Poznań takie zgłoszenie złożył po tym, jak otrzymał na to zgodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego. A tym razem miał wewnętrzną konkurencję. Igrzyska chciały też gościć Katowice, Kraków, Łódź i Szczecin.

Gdy wczoraj MKOl ogłosił ostateczną listę zgłoszonych miast, zapanowała konsternacja. Brakowało bowiem miasta, które miało być głównym faworytem starań o edycję 2014 r. - Moskwy.

Ta wcześniej wyraziła wstępne zainteresowanie igrzyskami 2014 r. Ostatecznie nie złożyła aplikacji. Podłożem tej decyzji jest zapewne fakt, że w 2014 r. Rosja ma na głowie Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Mało tego, po letnie igrzyska olimpijskie w 2020 r. ma wystartować St. Petersburg. Ciekawe, czy będzie rywalizować m.in. z Warszawą...

W każdym razie rosyjskiej konkurencji o igrzyska dzieci i młodzieży 2014 r. nie ma. Jest jednak, niestety, konkurencja z Chin. Ubiega się o nie miasto Nankin we wschodniej części Państwa Środka.

Ciekawym kandydatem do organizacji igrzysk w 2014 r. jest stolica Indonezji, Dżakarta. Ten pomijany dotąd w wielkim sporcie wielki kraj azjatycki ostatnio szturmuje duże światowe imprezy. Federacja piłkarska FIFA poinformowała kilka dni temu np. o oficjalnym zgłoszeniu Indonezji jako chętnej do organizacji piłkarskiego mundialu 2018 bądź 2022 r. Teraz Indonezja złożyła akces do organizacji igrzysk olimpijskich.

Zgłoszenia w MKOl złożyły również Turcja, Maroko i Meksyk, przy czym narodowe komitety olimpijskie tych krajów nie wskazały jeszcze konkretnych miast. Wolno tak zrobić - 3 lutego był terminem zgłoszeń komitetów narodowych. Nazwy miast muszą być podane do 1 kwietnia. W wypadku Meksyku będzie to najprawdopodobniej dobry znajomy Poznania ze starań o Uniwersjadę - Monterrey. Turcy zgłoszą prawdopodobnie Stambuł i wówczas byłby on poważnym konkurentem. Jakie miasto zgłoszą Marokańczycy? Jeszcze nie wiadomo.

Poznań, Nankin, Dżakarta, reprezentant Turcji, Maroka i Meksyku mają teraz czas do września na złożenie pełnej dokumentacji wraz z gwarancjami rządowymi. Kto wie, może ktoś się wycofa... W grudniu 2009 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski poda listę kandydatów zakwalifikowanych do finału. W wypadku igrzysk 2010 r. było to pięć miast (Poznań wtedy nie znalazł się w finale).

Decyzja o tym, kto zorganizuje Igrzyska Olimpijskie Dzieci i Młodzieży w 2014 r., zapadnie podczas kongresu MKOl, który zbierze się w Vancouver przy okazji zimowych igrzysk olimpijskich w 2010 r.

Jakie szanse na otrzymanie imprezy ma Poznań? Nankin i Dżakartę może eliminować fakt, że przecież taka impreza nie powinna dwa razy z rzędu odbywać się na Dalekim Wschodzie. Dodatkowo Chiny wystawiają kandydaturę Harbinu do organizacji Zimowych Igrzysk Dzieci i Młodzieży w 2016 r. (ich gospodarz też zostanie wyłoniony na sesji w Vancouver). Harbin jest tam uważany za faworyta, a dwóch igrzysk na jednej sesji Chińczycy raczej nie otrzymają.

Warto też zauważyć, że informujący o ostatecznej liście chętnych do organizacji imprezy Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie omieszkał podkreślić, iż w tym gronie Poznań jest jedynym miastem, które już ubiegało się o tę imprezę w 2010 r.