Austrlian Open: Nadal wygrywa po północy

Po najdłuższym w historii Australian Open półfinale, w którym Rafael Nadal wygrał z Fernando Verdasco Hiszpan pokonał w finale Rogera Federera jest 3:2 (7:5, 3:6, 7:6, 3:6, 6:2). Mecz trwał blisko pięć godzin i zakończył się, gdy w Melbourne już było po północy.

Hiszpańska bitwa dla Nadala ?

Rafael Nadal - Roger Federer 3:2 (7:5, 3:6, 7:6, 3:6, 6:2)

W półfinale trudniejsze zadanie miał Rafael Nadal, który potrzebował ponad pięciu godzin, by pokonać swojego rodaka Fernando Verdasco. Po nieludzkim wysiłku przed Hiszpanem kolejne wyzwanie, bo w finale przyszło mu zagrać z drugą obecnie rakietą świata Szwajcarem Rogerem Federerem.

To co w Melbourne zaprezentowali z niedzieli na poniedziałek dwaj czołowi tenisiści świata pokazało, że nazywanie meczu Nadal - Verdasco przedwczesnym finałem nie było do końca sprawiedliwe.

Nadal, który miał być wykończony po wcześniejszych spotkaniach, mimo że miał momenty słabości, pokazał, że w chwili obecnej jest pierwszą rakietą świata.

Federer, który raz po raz doprowadzał do wyrównania, w ostatnim, decydującym secie wyglądał, jakby stawka i świetnie grający Nadal go przerośli.

Mecz w Melbourne zakończył się już po północy tamtejszego czasu, trwał ponad cztery i pół godziny. Rafael Nadal został pierwszym w historii hiszpańskim tenisistą, który ma w swoim dorobku zwycięstwo w Australian Open.

Relacja z meczu

Pierwszy set był wyrównany, po Hiszpanie nie widać jeszcze było zmęczenia, co można było zakładać przed spotkaniem. Przełamanie nastąpiło dopiero pod koniec seta. Nadal wygrał pierwszego seta 7:5

W drugim secie Hiszpan szybko przełamał Federera, jednak później jakby "stanął". Szwajcar odrobił stratę i wygrał własne podanie. Po 90. minutach gry Federer wygrywał w drugim secie 4:3. Ósmy gem był długi, raz po raz któryś z tenisistów uzyskiwał przewagę, żeby po chwili ją stracić. W końcu Federerowi udało się zagrać dwie dobre piłki. Wygrał gema, a później mając własne podanie doprowadził do wyrównania w setach.

Po dwóch setach pojedynku Nadal - Federer jest 1:1 (7:5, 3:6) To, że Nadal słabnie obrazowała ilość break pointów. Hiszpan miał tylko jednego, którego wykorzystał. Z kolei Szwajcar, aż siedmiokrotnie stawał przed szansą przełamania, co udało mu się dwukrotnie.

Na początku trzeciego seta kibice w Melbourne byli świadkami dwóch przełamań. Najpierw swój serwis przegrał Federer, ale w kolejnym gemie udało mu się wygrać, kiedy podawał Nadal. Po ponad dwóch godzinach gry Hiszpan prowadził w trzecim secie 3:2. Kolejne dwa gemy to znów wyrównana gra. Kluczowy okazał się atut własnego serwisu. Po siedmiu gemach trzeciego seta jest 4:3 dla Nadala. Ósmego gema wygrał Federer, a w dziewiątym miał trzy break - pointy, jednak Nadalowi udało się uratować własne podanie i wyszedł na prowadzenie 5:4.

Podanie Federara i 5:5. Kolejny gem to znów zacięta walka i gra na przewagi. Dwukrotnie o punktach decydowały powtórki. Nadal coraz bardziej zmęczony, jednak wygrywa gema i jest zbliża się do zwycięstwa w trzecim secie. Po 170 minutach gry 6:5 w trzecim dla Nadala

Set kończy się tie - breakiem, który wygrywa Nadal.

2:1 w setach dla Hiszpana

Czwarta odsłona finałowego meczu wymusiła podstawowe pytanie: czy Nadal wytrzyma kolejną pięciosetową batalię? Po czterech gemach wydaje się, że jest to możliwe. 210 minut finału za nami, a na tablicy wyników przy czwartym secie widnieje wynik 2:2.

Piąty gem to po raz kolejny walka o każdą piłkę, tym razem lepszy Federer.

Coś zablokowało się później w Nadalu, przegrał kolejne trzy gemy i w rezultacie cały set 3:6.

Piąty set zaczął się dobrze dla Nadala, który wygrał pierwszy gem, jednak Federer nie odpuszczał po 240 minutach gry jest 1:1 w gemach. Kolejny gem znów dla Nadala. W piątym podawał Federer, Nadalowi udało się przełamać i prowadził 3:1. Kolejny gem będzie miał kluczowe znaczenie dla całego turnieju.

W Melbourne właśnie wybiła północ, a Nadal wygrał swoje podanie. Jest 4:1 w piątym secie dla Nadala, podawał będzie Federer. Szybki gem dla Szwajcara.

Podawał Nadal, Federer grał jakby końcówka turnieju go sparaliżowała. Nadal wygrywa kolejnego gema do zera. Jeśli teraz przełamie Federera to będzie pierwszym w historii hiszpańskim triumfatorem Australian Open.

Udało się! Hiszpan wygrał gema, piąty set, mecz i cały turniej.