Sport.pl

Sparing Piasta zakończył się skandalem

Mecz Piasta w czeskiej Opawie został przerwany w 77. minucie, gdy miejscowi chuligani zaatakowali gliwickich fanów. - Wstyd mi za rodaków - kręci głową Lumir Sedlaczek, czeski piłkarz naszej drużyny.
Przy stanie meczu 1:1 około 30 chuliganów wtargnęło na boisko, po czym zaatakowało 15-osobową grupę fanów Piasta. Dwóch kibiców zostało ciężko pobitych. Sedlaczek, czeski piłkarz Piasta pochodzący z... Opawy, był jednym z pierwszych, którzy rzucili się, aby uspokoić pseudokibiców.

- Jak zobaczyłem dwóch smarków, którzy kopali leżącego kibica, to ostro ich zrugałem. Spędziłem w Opawie 12 lat, ale z takim wydarzeniem spotkałem się po raz pierwszy w życiu. Miejscowi kibice raczej nie cieszą się złą sławą. Na trybunach byli moja żona i trzyipółletni syn, bałem się o nich. Gdybym zobaczył, że są zagrożeni, to ja i koledzy rzucilibyśmy się na chuliganów - mówi Sedlaczek.

Cała awantura trwała około minuty, zakończyła ją interwencja służb porządkowych. Trenerzy obu zespołów, w porozumieniu z sędzią, postanowili zakończyć jednak mecz przed czasem. - Trener SFC Opava Radoslav Latal [były reprezentant Czech i gracz m.in. Schalke 04 - przyp. red.] i jego piłkarze byli załamani. Tym bardziej że mecz przebiegał w superatmosferze i nie był jakąś rąbanką. Chuligani pewnie nie zdają sobie sprawy, że takie zajście na międzynarodowym sparingu może skończyć się nawet zamknięciem stadionu - mówi Sedlaczek.

Piast zagrał w Czechach w dość okrojonym składzie, bo wielu piłkarzy jest chorych bądź leczy kontuzje. Na rozpoczynające się we wtorek zgrupowanie w Turcji trener Dariusz Fornalak zabierze aż 25 graczy. Wśród nich będą m.in. Mirosław Widuch i Marcin Folc, których jeszcze niedawno chciano się pozbyć. Na liście wyjazdowej zabrakło natomiast miejsca dla Marcina Adamka oraz testowanego w ostatnich dniach Marcina Pontusa.

SFC Opava - Piast Gliwice 1:1 (0:0)

Mecz przerwany w 77. minucie.

Bramki: 0:1 Podgórski (55.), 1:1 Krczmarzik (73.)

Piast: Szmatuła (46. Kasprzik) - Bronowicki, Gamla, Glik (46. Kowalski), Wysocki (62. Sedlaczek) - Bojarski (62. Grolik), Muszalik, Wilczek, Podgórski - Smektała (46. Kaszowski), Iwan (46. Prędota).