Ambasadorowie dyscyplin - wybitni polscy sportowcy

Komitet Organizacyjny IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy ?Śląsk-Beskidy 2009 zaprosił do współpracy najwybitniejszych polskich sportowców - przedstawicieli dyscyplin zimowych. Promują oni Festiwal, na najważniejszych imprezach rangi europejskiej i światowej.

Ambasadorem skoków narciarskich jest Adam Małysz - jeden z najwybitniejszych skoczków narciarskich w historii tej dyscypliny. Jego wielka kariera rozpoczęła się w sezonie 1994/1995. Wtedy to zajął 10. i 11. miejsce w Mistrzostwach Świata w Thunder Bay, rok później wygrał pierwsze zawody Pucharu Świata.

W sezonie 2000/2001 zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni i po raz pierwszy wywalczył Kryształowa Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Trofeum to zdobywał jeszcze dwukrotnie w kolejnych sezonach.

W 2001 został po raz pierwszy Mistrzem Świata na skoczni normalnej w Lahti. Wywalczył także srebro na dużej skoczni. Rok później Małysz wywalczył w Salt Lake City dwa medale olimpijskie - srebrny i brązowy. W kolejnym sezonie został podwójnym Mistrzem Świata we włoskim Predazzo.

W sezonie 2007 ponownie został Mistrzem Świata zdobywając tytuł na skoczni normalnej w japońskim Sapporo. Po raz czwarty w karierze wywalczył Kryształową Kulę.

Ambasadorem biathlonu został Tomasz Sikora - jeden z najlepszych biathlonistów obecnej dekady. Pierwsze miejsce na podium Pucharu Świata wywalczył 12 lat temu w austriackim Bad Gastein. Rok później stanął na najwyższym podium Mistrzostw Świata w biegu indywidualnym rozgrywanym we włoskiej Anterselvie.

W 1997 roku na kolejnych Mistrzostwach Świata wywalczył wraz z kolegami brąz w rywalizacji drużynowej. Kolejny sukces na Mistrzostwach Świata przyszedł w 2003 roku. Po wspaniałym biegu i strzelaniu Sikora finiszował na drugim miejscu za Rafaelem Poiree w biegu indywidualnym na 20 km.

Rok 2006 był - jak dotąd - najszczęśliwszym momentem kariery polskiego biathlonisty. Na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie Sikora zdobył srebrny medal w biegu na 15 km ze startu wspólnego. Triumfował także w klasyfikacji generalnej sprintu biatlonowego Pucharu Świata.

Ambasadorem biegów narciarskich jest Justyna Kowalczyk - młoda polska zawodniczka, która już teraz zalicza się do światowej czołówki Pucharu Świata. Przełomowym był dla niej rok 2004, kiedy to siedmiokrotnie plasowała się w pierwszej dwudziestce Pucharu Świata w biegach narciarskich. W lutym 2005 roku, na mistrzostwach świata w Oberstdorfie zajęła czwarte miejsce w biegu na 30 km techniką klasyczną, dziewiąte na 10 km techniką dowolną, 12. w sprincie i 13. na 2x7,5 km w biegu łączonym.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie Kowalczyk odniosła największy sukces w dotychczasowej karierze. W biegu na 30 km wywalczyła brązowy medal - pierwszy dla Polski na tych Igrzyskach. W sezonie 2007/2008 odniosła kolejny wielki sukces. W klasyfikacji generalnej PŚ uplasowała się na 3. miejscu.

Łyżwiarzy figurowych wspierają Dorota i Mariusz Siudkowie - jedna z czołowych par sportowych na świecie. Wielokrotnie stawali na podium prestiżowych zawodów w łyżwiarstwie figurowym. W 1999 roku zdobyli srebrny medal Mistrzostw Europy i brąz Mistrzostw Świata.

Rok później byli ponownie "srebrni" na europejskim championacie. Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City ukończyli na 7 pozycji. Cztery lata później w Turynie zajęli 9 miejsce. Na Igrzyskach Olimpijskich występowali trzykrotnie. W 2008 roku zakończyli karierę.

Ambasadorem snowboardu jest Jagna Marczułajtis - najwybitniejsza polska snowboardzistka. O tym, że jest nieprzeciętnym talentem sportowym przekonała wszystkich już w 1996 jeszcze jako juniorka zdobywając Mistrzostwo Europy seniorek. Rok później była już druga na światowej liście rankingowej.

W 2000 roku po raz pierwszy stanęła na podium Pucharu Świata FIS w slalomie równoległym zajmując trzecie miejsce w San Candido. W 2001 roku była piąta na Mistrzostwach Świata w Madonna di Campiglio, a po roku odniosła największy sukces w karierze będąc o krok od podium Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City (4. miejsce). Po urlopie macierzyńskim z powodzeniem wraca na snowboardowe trasy w roku 2004. Zwycięża w Pucharze Świata FIS w Badgastein, a w klasyfikacji generalnej PŚ zajmuje 7. pozycję.

W 2008 roku po raz drugi zostaje mamą. Jak twierdzi nie przeszkodzi jej to w kontynuowaniu kariery - zamierza wystartować w IO w Vancouver.

Mariusz Czerkawski jest ambasadorem hokeja na lodzie. Jest najlepszym polskim hokeistą, swoją karierę zaczynał w Tychach. W 1994 rozpoczął wielką karierę za Oceanem. Przez 12 lat grał w zespołach czołowej hokejowej ligi świata - NHL.

Występował m.in. w Boston Bruins, Edmonton Olilers i Toronto Maple Leafs. Największe sukcesy odniósł w barwach New York Islanders. Grał w tej drużynie pięć sezonów. W sezonie zasadniczym 1999/2000 zdobył dla "Wyspiarzy" 35 goli i zaliczył 35 asyst. W 2008 podjął decyzję o zakończeniu kariery.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.