Fakro Muszynianka gra o wszystko

To najważniejsze spotkanie w historii europejskich występów Fakro Muszynianki. Jeśli mistrzynie Polski nie wygrają dziś w Rumunii z Metalem Galati, to raczej pożegnają się z Ligą Mistrzów. Zwycięstwo powinno dać awans
To ostatnie spotkanie w fazie grupowej. Po pięciu meczach Muszynianka zajmuje trzecie miejsce w tabeli i ma punkt mniej od Vakifbanku Stambuł. Oprócz zwycięstwa w Rumunii mistrzynie Polski muszą liczyć też na porażkę Turczynek w Bergamo z Volley (Włoszki awans mają już zapewniony). Polki muszą także pamiętać o niekorzystnym stosunku setów, które decydują w przypadku równej liczby punktów. Bilans Muszynianki to 8:10, a Vakifbanku 11:10.

Jeśli podopiecznym trenera Bogdana Serwińskiego nie uda się wskoczyć na drugie miejsce, to mogą liczyć jeszcze na łut szczęścia, bo do najlepszej dwunastki awansują też dwie lub trzy najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

- Co wiem o tym zespole? Nic - mówiła Joanna Mirek przed pierwszym spotkaniem z Metalem. Teraz mistrzynie Polski znają jednak Rumunki na wylot, bo mecz w Muszynie jeszcze długo śnił im się po nocach. Metal rozbił je 3:0, w Muszynianka w całym meczu zdobyła tylko 42 punkty! Wtedy jednak zawodniczki z Małopolski czekała podróż w nieznane, bo przed meczem nie miały żadnych materiałów z grą Rumunek (Metal nie zgodzili się na wymianę zapisów wideo z meczów, co w siatkówce jest normą).

Po zwycięstwie w Muszynie Metal przegrał jednak cztery kolejne spotkania. W Rumunii męczyło się Volley (2:3), a Vakifbank też nie mógł liczyć na spacerek (1:3). Drużyna z Galati nie może jednak liczyć na atut własnego parkietu, bo mecze rozgrywa w Bukareszcie. To pomysł klubu na popularyzowanie siatkówki w Rumunii.

- Metal to taka reprezentacja Bałkanów - ocenia rywala Serwiński. Drużynę prowadzi trener Zoran Terzicz (doprowadził reprezentację Serbii do wicemistrzostwa Europy), a trzon zespołu tworzą jego trzy rodaczki: Brizitka Molnar, Senja Malagurski i Ivana Staković. - To one stanowią o sile zespołu. Są bardzo dobrymi siatkarkami, znam je z czasów gry w reprezentacji - przyznała Mirek. W ubiegłorocznych rozgrywkach Pucharu CEV o sile Metalu przekonał się Aluprof Bielsko-Biała, który przegrał w Rumunii 2:3.

Transmisja spotkania Metal - Muszynianka w Polsacie Sport Extra o godz. 18. Mecz Volley - Vakifbank zacznie się półtorej godziny później.

Muszynianka awansuje z drugiego miejsca, jeśli:

* wygra 3:0, a Vakifbank przegra

* wygra 3:1, a Vakifbank przegra 0:3 lub 1:3. W razie porażki Turczynek 2:3 liczony będzie iloraz małych punktów

* wygra 3:2, a Vakifbank przegra 0:3