Sport.pl

Jubileuszowy tytuł Nalbandiana

David Nalbandian po raz dziesiąty w karierze sięgnął po tytuł w turnieju z cyklu ATP Tour. 27-letni Argentyńczyk w finale zawodów Medibank International w Sydney pokonał Jarko Nieminena 6:3, 6:7(9), 6:2. Triumf w rywalizacji deblistów odnieśli bracia Mike i Bob Bryanowie.
Federer wygrał w Kooyong Classic »

Dla Davida Nalbandiana tegoroczny start w Sydney był debiutanckim występem w tej imprezie i okazał się niezwykle udanym. W drodze do finału pochodzący z Cordoby tenisista pokonał m.in. Lleytona Hewitta oraz Richarda Gasqueta, a w meczu o tytuł rozegrał dramatyczny pojedynek z Jarko Nieminenem.

Spotkanie o tytuł dobrze rozpoczęło się dla Nalbandiana, który w pierwszej partii obronił oba break pointy i dzięki jednemu przełamaniu zwyciężył 6:3. Wydawało się, że finał może okazać się pojedynkiem "bez historii", gdyż w drugim secie Argentyńczyk ponownie jako pierwszy zyskał breaka i serwował już przy stanie 5:4. Tenisista z Ameryki Południowej nie potrafił jednak utrzymać do końca koncentracji i przegrał własne podanie do zera. Następnie Nieminen nie wykorzystał trzech setboli przy stanie 6:5 i doszło do epickiego tie breaka. W tym reprezentant Finlandii potrzebował kolejnych sześciu szans na skończenie seta, by ostatecznie wyrównać stan rywalizacji.

W decydującej partii do spodziewanych dalszych emocji jednak nie doszło. Nieminen, który w piątek pokonał Novaka Djokovicia, trzykrotnie stracił własne podanie i ostatecznie przegrał 2:6. Spotkanie trwało dwie godziny oraz osiemnaście minut.

David Nalbandian do, rozpoczynającego się w poniedziałek, Australian Open przystępować będzie jako niepokonany w tym roku tenisista, gdyż występ w Sydney był jego pierwszym w sezonie. Za triumf w Medibank International Argentyńczyk zainkasował 78 500 dolarów oraz 250 punktów do rankingu.

Leworęczny Jarko Nieminen już po raz dziewiąty w karierze wystąpił w finale zawodów ATP, ale pozostanie z tylko jednym tytułem (Auckland 2006). Tenisista z Masku za turniej w największym mieście Australii wzbogaci się o 42 500 dolarów i 150 punktów rankingowych.

Do prestiżowej rywalizacji doszło dziś w Sydney w konkurencji gry podwójnej, gdzie spotkały się dwie najlepsze pary świata. Rozstawieni z numerem dwa Bob i Mikie Bryanowie pokonali liderów rankingu ATP Daniela Nestora oraz Nenada Zimonijcia 6:1, 7:6(3). Tym samym amerykańscy bracia bliźniacy udanie zrewanżowali się za porażkę w finale turnieju Masters Cup w Szanghaju..

Finał singla:

David Nalbandian (Argentyna, 4) - Jarko Nieminen (Finlandia) 6:3, 6:7(9), 6:2

Finał debla:

B. Bryan, M. Bryan (USA, 2) - D. Nestor, N. Zimonjic (Kanada, Serbia, 1) 6:1, 7:6(3)

Więcej o tenisie w dobie kryzysu - czytaj tutaj »