Massa i Raikkonen - jak ogień i woda

Felipe Massa i Kimi Raikkonen - dwie zupełnie różne osobowości. Są zupełnie inni, bardzo dobrze zobrazują to udzielone odpowiedzi, dotyczące aspektów jazdy i wydarzeń w Formule 1.
McLaren pokazał już bolid na nowy sezon »

Felipe mówi teraz jako lider. Dziennikarze pytają go, dlaczego nie powiedział, że jego celem jest wygrana mistrzostw świata. - To oczywiste, że stawiam to sobie za cel. Na początku kariery w Formule 1 nie wszystko szło dobrze. Teraz, nawet jeśli nie wygrałem wiem, że w poprzednim sezonie wykonałem bardzo dobrą pracę. Nie muszę niczego nikomu udowadniać.

Kimi ze swojej strony natomiast nie przejmuje się za bardzo krytyką. - Montezemolo powiedział, że w ubiegłym roku jeździł mój brat? Mam brata, ale zajmuje się czymś innym. Domenicali mówi, że żyję na swojej planecie? Lubię robić wszystko na swój sposób.

F60

Massa - Podczas pierwszego wyjścia w Mugello byliśmy bardzo skoncentrowani na tym, jak będzie działał KERS i nie osiągnęliśmy maksymalnej prędkości. Rezultat był taki, jakiego oczekiwaliśmy.

Raikkonen: Mam nadzieję, że uda mi się przetestować bolid w przyszłym tygodniu. Po rozmowie z Felipe mam wrażenie, że będzie to dobry samochód. Miałem wymagania, aby był dostosowany do mojego stylu i będzie tak zrobiony.

KERS

Massa - Musimy w pełni zrozumieć jak go używać. Żeby móc lepiej współzawodniczyć musimy go dobrze opanować podczas całego wyścigu, zarówno w czasie wyprzedzania, jak i podczas obrony przed atakiem.

Raikkonen - Ogromne wrażenie zrobił na mnie problem z KERS, którego doświadczył mechanik BMW. Jestem jednak pewny, że nie wystawimy na ryzyko niczyjego życia.

Reguły

KERS i gładkie opony dają ci coś więcej, coś takiego jak moc i przyleganie. Natomiast nowa aerodynamika zmniejsza twoje możliwości, to będzie bardziej zmiana wymagająca większego zaangażowania. Przez znacznie większe przednie skrzydło pojawi się więcej niebezpieczeństw, ale odkryjemy je dopiero wtedy, jak będziemy jeździć wszyscy razem.

Raikkonen - Przed świętami testowałem bolid z mniejszym obciążeniem i wydaje się, że nowe reguły mogą stwarzać warunki sprzyjające większemu spektaklowi.

Cele

Massa - Nie wydaje mi się, żeby Hamilton miał większą czy mniejszą motywację dlatego, że zdobył tytuł mistrza świata. Ja natomiast czuję głód zwycięstwa, bo je straciłem. Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, to, co wydarzyło się w ubiegłym roku dało mi poczucie większej siły.

Raikkonen - Nie byłoby mnie już tutaj, gdyby nie sprawiało mi to przyjemności. W ubiegłym roku popełniliśmy błędy i nie wszystko szło po naszej myśli. Mam nadzieję, że powrócę do walki.

Symulator

Massa - To, że czas testów został skrócony nie oznacza, że będziemy mniej pracować, będziemy to jednak robić w inny sposób, będziemy lepiej wykorzystywać koniec tygodnia. Będziemy też więcej używać symulatora.

Raikkonen - To zmiana dla wszystkich. Prawdopodobnie bardziej wykorzystamy piątek, który jest dniem prób. Jedni lubią symulatory, inni natomiast czują się w nich źle. Niedługo będziemy mieli nowy, będę go używał, ale na pewno nie będę w nim spędzał całych dni.

Alonso

Massa - Mówi się, że za dwa lata ma jeździć w Ferrari, ale moim zdaniem to było tylko takie gadanie. Ja mam kontrakt podpisany jeszcze na dwa lata, później wiele rzeczy może ulec zmianie.

Raikkonen - Mam kontrakt podpisany na dwa lata i nie przejmuję się. Nikt nie mówi mi, że pójdę tam, czy tam, ponieważ wszyscy wiedzą, że to będzie moja ostatnia stajnia w Formule 1. Dobrze się z nimi czuję, pozwolili mi także brać udział w Rally Artic, dla mnie, który od dziecka się tym pasjonuję, to naprawdę ogromna przyjemność.

Angaż

Massa - Nie byłbym zadowolony, gdyby mi go zmniejszyli, tak jak wszystkim. Mam nadzieję, że w czasie kryzysu znajdą takie rozwiązania, że nikt nie straci pracy. Jeśli jakaś drużyna chce cię zatrudnić i ma takie możliwości, zawsze znajdzie sposób, żeby to zrobić. Super oferta za Kakę? Pieniądze to nie wszystko, zwłaszcza, że teraz też dobrze zarabia. To zależy też od tego jak czujesz się w miejscu, które masz zostawić.

Raikkonen - Nie chcę o tym rozmawiać, ponieważ czegokolwiek bym nie powiedział, zostanie to użyte, aby napisać coś negatywnego.

Schumacher

Massa - kiedy przybyłem do Ferrari on był w jak najlepszej formie i musiałem bardzo się starać, żeby stać za nim. Jednak po połowie sezonu zbliżyłem się. Myślę, że nawet, gdyby jeździł w ubiegłym sezonie, zdołałbym osiągnąć takie rezultaty, jakie osiągnąłem.

Raikkonen - Myślę, że będzie miał taką samą rolę, jak w tamtym roku. Jedyne, co mogę powiedzieć, to że jego obecność nie była czymś negatywnym.

W 2009 roku pit-stopy będą dłuższe? - czytaj tutaj »
Articles reprinted in this issue in collaboration with La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it are copyrighted 2008 by The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. All rights reserved. Artykuły opracowane we współpracy z La Gazzetta dello Sport/ www.gazzetta.it Wydawca The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.