Pele: Najlepszym Brazylijczykiem jest Hernanes z Sao Paulo

- Ronaldo to bardzo nieszczęśliwy człowiek. Zapewniam was: jeśli jest w dobrej kondycji, to najlepszy środkowy napastnik w Brazylii. Wybrał Corinthians, a kibice cały czas dają mu wsparcie. To dla niego ostatnia wielka szansa - mówi Pele w wywiadzie dla ?La Gazzetta dello Sport?.
Cristiano Ronaldo Piłkarzem Roku »

W Argentynie mają jedno marzenie, że Messi zostanie następcą Maradony.

Od zawsze słyszę historie tego typu. Zawsze jest następca Pelego, Di Stefano, Eusebio, Cruyffa, Platiniego, Maradony Messi to Messi. On ma wielki talent i nie zatrzyma się w tym miejscu, jest wielki.

Kaka stracił pozycję w czołówce najlepszych piłkarzy świata?

Nie, od pięciu lat jest cały czas w czołówce. Przyszedł operację i przez na jakiś czas grałsłabiej. Powróci do formy. Prawdziwy Kaka to ten, któremu osobiście przyznałem nagrodę Piłkarza Roku. Prawie wszyscy na niego głosowali.

Kto jest dzisiaj najlepszym Brazylijczykiem?

Hernanes, ofensywny pomocnik Sao Paolo.

Co pan myśli o Adriano?

Wszystko zależy od niego. Nie może zapomnieć, że dla piłkarzy takich jak on kondycja fizyczna jest podstawą. Nie możemy go jednak opuścić, potrzebuje nas.

Ronaldo w desperacki sposób próbuje powrócić do formy. Uda mu się to?

To bardzo nieszczęśliwy człowiek. Zapewniam was: jeśli jest w dobrej kondycji, to najlepszy środkowy napastnik w Brazylii. Wybrał Corinthians, a kibice cały czas dają mu wsparcie. To dla niego ostatnia wielka okazja.

A Ronaldinho?

On może grać gdziekolwiek, zawsze był i zawsze będzie piłkarzem artystą.

Czy może powrócić do najlepszej formy?

Gra w Milanie dobrze wpływa nie tylko na niego. Ronaldinho ponownie odnalazł radość i chęć do pracy. Jeśli nie zaniedba przygotowania fizycznego, może osiągnąć najlepszą formę.

Co myśli pan o Dundze, jako selekcjonerze reprezentacji Brazylii?

Ma przeciwko sobie ludzi, ale wykonuje dobrą pracę. Analizuje pewne nowości, jego eksperymenty są bardzo interesujące, ma jednak niewiele czasu do dyspozycji. Poza tym musi zmagać się z niekończącymi się przeszkodami. W Brazylii nie wiedzą czym jest cierpliwość.

Co podobało się panu podczas Mistrzostw Europy?

Hiszpania - Aragones wykonał dla drużyny nadzwyczajną pracę. Zauważyłem równowagę i organizację taktyczną, jakich nie ogląda się zbyt często.

Kto jest faworytem w Afryce Południowej na mundialu 2010?

Mamy rywalizację wyrównaną jak nigdy. Po Euro Hiszpania osiągnęła poziom Włoch, Brazylii, Argentyny i Niemiec. Najpierw zobaczymy jednak, co zrobi Del Bosque.

Platini chce wprowadzenia sędziów bramkowych, albo jeszcze lepiej, powtórek wideo.

Według mnie sędziowie są potrzebni. Już od wielu lat szukamy w FIFA najlepszych rozwiązań, ale to naprawdę nie jest łatwe. Potrzeba czasu, aby wprowadzić tak głębokie zmiany.

Największe wydarzenie roku 2008?

Bez wątpienia wybór Obamy.

Więcej tekstów o calcio w polskim serwisie "La Gazzetty dello Sport" »

Articles reprinted in this issue in collaboration with La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it are copyrighted 2008 by The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. All rights reserved. Artykuły opracowane we współpracy z La Gazzetta dello Sport/ www.gazzetta.it Wydawca The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.