Nominowani trenerzy

Przedstawiamy czwórkę nominowanych szkoleniowców przez Podlaską Radę Olimpijską do tytułu najlepszego trenera 2008 roku województwa podlaskiego. Kto zwycięży w tej kategorii, a także kto zostanie najlepszym sportowcem, sportowcem i trenerem w grach zespołowych i nadzieją olimpijską, dowiemy się w sobotę podczas Gali Olimpijskiej w hotelu Gołębiewski

Jerzy Grąbczewski

Jerzy Grąbczewski to klubowy trener Edyty Dzieniszewskiej, która ze sportowców z naszego województwa osiągnęła najlepszy wynik podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Kajakarce Sparty Augustów wraz z trójką koleżanek z osady w wyścigu na 500 m zabrakło 0,048 sekundy do brązowego medalu i uplasowały się na czwartym miejscu. Jednak zanim Dzieniszewska wystąpiła w finale olimpijskim, musiała wywalczyć miejsce w kadrze, co wcale nie było łatwe. Jak podkreślała sama zawodniczka, to właśnie jej trener klubowy, nawet bardziej od niej, wierzył w wyjazd do Azji i nie pozwalał jej się poddać.

Piotr Rostkowski

Trenowana przez Piotra Rostkowskiego jego żona Anna na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w biegu na 800 m dotarła do półfinału. Ostatecznie zawodniczka klubu Athletics Jakać Młoda uplasowała się na 12. miejscu. Ponadto podopieczna Rostkowskiego zdobyła na swoim koronnym dystansie mistrzostwom Polski, a na 1500 m była czwarta. Podczas mityngu Golden League pod koniec lipca na stadionie Stade de France 800 m pokonała w czasie 1:58,72 min zajmując w tym biegu czwartą pozycję. Wynik ten to rekord życiowy zawodniczki.

Andrzej Siemion

Andrzej Siemion to trener kadry narodowej kajakarzy i Sparty Augustów, który już wielokrotnie wygrywał plebiscyt na najlepszego trenera w naszym województwie. W 2008 r. jego podopieczni Marek Twardowski i Adam Wysocki przede wszystkim liczyli na dobry występ na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Skończyło się na szóstym miejscu w K4 na 1000 m, a także na ósmej pozycji dwójki Twardowski/Wysocki w K2 na 500 m.

Stanisław Wąsowski

Podopieczni wieloletniego trenera Hetmana Białystok w 2008 r. odnosili sukcesy nie tylko na krajowych ringach. Przede wszystkim Marcin Łęgowski zdobył brązowy medal mistrzostw Europy. Ten sam zawodnik brąz wywalczył także w mistrzostwach Unii Europejskiej. Inny bokser Hetmana Krzysztof Zimnoch triumfował w międzynarodowym turnieju im. Feliksa Stamma. Podopieczni Wąsowskiego wygrali także drużynowe Grand Prix Polski. Natomiast na indywidualnych mistrzostwach Polski białostoczanie z Hetmana zdobyli trzy złote i dwa brązowe medale.