Stalówka wygrała w Tychach

Sensacja w Tychach! Nisko notowana Stal ze Stalowej Woli pokonała Big Stara, wicelidera I ligi. Wygrała też Siarka Tarnobrzeg, a porażek doznali koszykarze z Łańcuta i Rzeszowa.

Dla tyskich koszykarzy była to pierwsza porażka przed własną publicznością w tym sezonie. Wicelider tabeli już po pierwszej połowie przegrywał różnicą sześciu punktów. Później odrobił straty i wyszedł na sześciopunktowe prowadzenie, ale ostatnią kwartę Stal wygrała 21:11, a w całym meczu triumfowała 81:77.

W jej szeregach znakomicie spisali się Bartłomiej Szczepaniak i Rafał Partyka, którzy w sumie zdobyli 36 punktów i siedem razy celnie trafiali za trzy punkty.

Łatwej przeprawy z beniaminkiem z Katowic nie mieli koszykarze Siarki Tarnobrzeg. Do przerwy przegrywali na własnym parkiecie dwoma punktami. Dopiero trzecia odsłona, wygrana 17:10, pozwoliła podopiecznym Zbigniewa Pyszniaka uzyskać minimalną przewagę, którą utrzymali do końcowej syreny.

Najwyższej porażki na własnym parkiecie w historii występów w I lidze doznali koszykarze Sokoła Łańcut, którzy przegrali z beniaminkiem z Dąbrowy Górniczej aż 53:80. Łańcucianie przegrywali od początku meczu, a w drugiej połowie zdobyli tylko 21 punktów.

Ostatnia w tabeli Resovia Rzeszów tylko w pierwszej połowie mogła myśleć o wygranej w wyjazdowym pojedynku z Żubrami Białystok. Po 20 minutach gospodarze prowadzili tylko jednym punktem, ale po przerwie ich przewaga nie podlegała dyskusji. W Resovii nie zagrał Mirosław Babiarz, z którym rozwiązano kontrakt. Zabrakło też pozyskanego z AZS-u Koszalin Łukasza Grysa.

Wyniki 18. kolejki:

Sokół Łańcut - MKS Dąbrowa Górnicza 53:80. Kwarty: 13:24, 19:13, 9:23, 12:20. Sokół: T. Pisarczyk 11, Kułyk 10 (2), Mroczek 9 (2), Kwiatkowski 8, Dubiel 5, Szurlej 4, Podolec 2, Chromicz 2, Balawender 2, Czerwonka 0, Kołacz 0, W. Pisarczyk 0. MKS: Szczypka 27 (5), Milewski 12, Bogdanowicz 11 (1), Basiński 9 (1), Koziński 7, Malcherczyk 6, Zieliński 5, Koczwara 3 (1), Zawierucha 0.

Big Star Tychy - Stal Stalowa Wola 77:81. Kwarty: 22:24, 17:21, 27:15, 11:21. Big Star: Pacocha 26 (5), Mielczarek 12, Radwan 12 (2), Zmarlak 11 (1), Kulig 9 (1), Pustelnik 4, Bzdyra 3 (1), Markowicz 0, Frankowski 0, Olczak 0. Stal: Szczepaniak 19 (4), Partyka 17 (3), Piechowicz 11, Andrzejewski 11, Klima 9, Lisewski 8, K. Szpyrka 6 (2), Sobiło 0.

Żubry Białystok - Resovia Rzeszów 81:70. Kwarty: 14:14, 20:19, 27:20, 20:17. Żubry: Misiewicz 21 (2), Jagoda 11 (1), Brzozowski 9, Kulikowski 8, Zakrzewski 8 (2), Zabielski 8, Kujawa 6 (2), Rapucha 6, Busz 4. Resovia: Balcerzak 18 (3), Małecki 17, Włodarczyk 15 (1), Rynkiewicz 9 (2), Biela 5 (1), J. Szpyrka 4, Dworak 2.

Siarka Tarnobrzeg - AZS AWF Katowice 72:67. Kwarty: 24:20, 15:21, 17:10, 16:16. Siarka: Miś 19 (1), Baran 17 (1), Marciniak 16 (1), Zych 9, Krupa 6 (1), Uriasz 2, Rabka 2, Szczytyński 1, Prażmo 0, Wójcik 0. AZS: Donigiewicz 27 (2), Piotrkowski 11, Barycz 10, Mrówczyński 6, Celiński 5 (1), Hałas 3 (1), Wosz 3, Szybowicz 2, Zając 0, Pawlak 0.

AZS PWSZ OSRiR Kalisz - Asseco Prokom II Sopot 74:73, ŁKS Sphinx Petrolinvest Łódź - Sudety Jelenia Góra 78:60. Mecz Intermarche Zastal Zielona Góra - Polonia 2011 Warszawa zakończył się po zamknięciu tego wydania "Gazety". Mecz Znicz Basket Pruszków - MOSiR Krosno został przełożony na 21 stycznia.