Emocji w 2008 roku nie brakowało

Igrzyska w Pekinie były najważniejszym wydarzeniem sportowym w drugiej połowie 2008 r. Wiele radości sprawiły także kibicom nasze drużyny walczące w ligowych rozgrywkach


LIPIEC

Mistrzostwo świata juniorów wywalczył Krzysztof Pielowski. Zawodnik MTP Olsztyn dystans 1500 m stylem dowolnym przepłynął w ciągu 15:25,01. To niejedyne sukcesy młodego pływaka w Meksyku, w którym odbywały się te prestiżowe zawody. Kilka dni wcześniej cieszył się z brązowego (400 m stylem dowolnym) i srebrnego (800 m stylem dowolnym) medalu. Pod koniec roku Sylwester Borowicz-Skoneczny wywalczył złoto i srebro w mistrzostwach Europy juniorów.

Po czterech latach z funkcji prezesa OKS 1945 Olsztyn zrezygnował Marian Świniarski, którego zastąpił Jerzy Szmit, znany olsztyński polityk. Nie na długo, bo w połowie września ustąpił z zajmowanego stanowiska. W połowie listopada prezesem OKS 1945 został Grzegorz Koprucki, członek zarządu i przedstawiciel sponsora.Katarzyna Krawczyk, wychowanka Ołowiu Ryn, a obecnie zapaśniczka Gryfa Chełm, wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy juniorów. Jej klubowa koleżanka Paulina Biega (wychowanka Mamr Giżycko) także stanęła na najniższym stopniu podium ME, tyle że w kategorii kadetów. Impreza odbyła się w Koszycach.215 cm - na taką wysokość skoczył Tomasz Klein na klaczy Larissa 664 i tym samym ustanowił nowy rekord Polski w skoku na wysokość o nagrodę firmy Sharp. Impreza przez trzy dni odbywała się w stadninie koni Ferensteinów w Gałkowie.

Brązowy medal z nieoficjalnych mistrzostw świata policjantów przywiozła reprezentacja Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego Policji.

Tuż za podium znaleźli się młodzi siatkarze AZS UWM Olsztyn, którzy uczestniczyli w Akademickich Mistrzostwach Europy. Siatkarze rezerw AZS Olsztyn zostali także wicemistrzami Akademickich Mistrzostw Polski.

Brązowy medal mistrzostw Europy w klasie Optimist zdobyła Sara Piasecka z Bazy Mrągowo.

Piotr Kula zakończył słynne regaty Kieler Woche na 14. miejscu w klasyfikacji generalnej w klasie Finn. Regat z powodu choroby nie ukończył natomiast Rafał Szukiel z AZS UWM.

O osiem tysięcy dolarów wzbogacili się bracia Hansen z Danii, którzy wygrali rozgrywane na Jeziorze Krzywym zawody BHP TFI Olympic Cup w klasie olimpijskiej 49er. Tomasz Stańczak z Bazy Mrągowo był czwarty.

Sytuacja w Drwęcy zaczęła się stabilizować. Podjęto decyzję, że grupa seniorska wystartuje w lidze okręgowej (obecnie po rundzie jesiennej zajmuje w tabeli szóste miejsce na 16 zespołów). Nowym prezesem został Marian Kisiel.Tomasz Krzeszewski, trener Morlin Ostróda został też szkoleniowcem reprezentacji Polski seniorów. - Zdecydowałem się objąć to stanowisko, ponieważ zapewniono mnie, że w żaden sposób nie utrudni mi to pracy w Ostródzie - mówił.Korty w Olsztynie przy ul. Radiowej po raz kolejny przeżyły oblężenie tenisistów. Za najlepszego zawodnika Warmii i Mazur XVI Memoriału Marka Włodarczyka został uznany Lesław Markowicz z Olsztyna (zwycięzca singla i debla), którego uhonorowano pucharem wojewody.SIERPIEŃ

Igrzyska w minionym roku były najważniejszą sportową imprezą. Wśród 263 polskich sportowców, którzy zakwalifikowali się na igrzyska olimpijskie w Pekinie, było również sześciu zawodników na co dzień reprezentujący barwy olsztyńskich klubów.

Największą grupę stanowili siatkarze i żeglarze - Paweł Zagumny i Marcin Możdżonek oraz Rafał Szukiel i Patryk Piasecki. Rolą rezerwowego musiał się zadowolić lekkoatleta Kacper Kozłowski, natomiast kajakarz Tomasz Mendelski stanął do zmagań mimo pękniętego żebra. Sędzią w taekwondo był olsztynianin Dariusz Nowicki, wybrany później na szkoleniowca kadry narodowej.

Ruszyła nowo utworzona piłkarska trzecia liga złożona z zespołów z Podlasia i Warmii i Mazur. Nasz region reprezentują Olimpia Elbląg, Huragan Morąg, Concordia Elbląg, Mrągowia Mrągowo, Czarni Olecko, Vęgoria Węgorzewo, Start Działdowo.Tym razem na plaży miejskiej w Olsztynie triathloniści rywalizowali w mistrzostwach Polski MTB. Olsztynianka Marta Mielnik zajęła w tych zawodach drugą pozycję.Po raz kolejny na plaży miejskiej w Olsztynie rywalizowały najlepsze polskie siatkarki plażowe. W finale Simplus Cup 2008 zagrały te same pary, które wcześniej triumfowały w Mrągowie - w decydującym spotkaniu Joanna Wiatr i Katarzyna Urban pokonały 2:0 Magdalenę Michoń-Szczytowicz i Agnieszkę Wołoszyn.

Bolesław Krawczyk poprawił swój wynik w 24-godzinnej jeździe na rowerze. Olsztynianin przejechał przez dobę 864 km i 270 m.

WRZESIEŃZ brązowymi medalami z paraolimpiady w Pekinie wrócili Krzysztof Kosikowski i Artur Korc, reprezentujący barwy Olsztyńskiego Klubu Sportowego Warmia i Mazury. Kolarze na najniższym stopniu podium stanęli w jeździe na czas tandemów. Na 24-kilometrowej trasie musieli uznać wyższość jedynie zawodników z Hiszpanii i Holandii.Olsztynianka Urszula Sadkowska, która obecnie reprezentuje barwy Gwardii Opole (nadal trenuje w stolicy Warmii i Mazur), przywiozła z mistrzostw Polski w judo dwa złote medale w kategorii +78 kg i kategorii Open.

W walkach finałowych młodzieżowych mistrzostw Polski wygrali Michał Syrowatka oraz Michał Łoniewski. Bokserzy na co dzień trenują odpowiednio w Mazurze Ełk i Kontrze Elbląg.

Aż osiem krążków zdobyli lekkoatleci AZS UWM na Akademickich Mistrzostwach Polski juniorów. To dało gospodarzom zawodów piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Na podium stawali nasi biegacze. Nie udało się zdobyć medali w takich konkurencjach jak skok wzwyż, w dal czy trójskok.Znów najlepsi kolarze na świecie przyjechali na Warmię i Mazury. W Tour de Pologne, na mecie w Olsztynie, po raz drugi z rzędu triumfował zawodnik z Australii - tym razem najlepszy okazał się Allan Davis z grupy Quick Step - Innergetic.

Adam Seroczyński, wychowanek OKS Olsztyn, a obecnie zawodnik Posnanii Poznań został podejrzany o stosowanie dopingu (clenbuterol) podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Pięciokrotnie na podium mistrzostw Polski seniorów stawali olsztynianie, w tym aż czterokrotnie nasze panie. W zawodach kajakarskich rozgrywanych w Bydgoszczy dwa złote medale wywalczyła Maja Madziewicz: w kanadyjce C-1 na dystansie 200 m oraz w dwójce C-2 200 m razem z Ewą Mieczkowską (obie OKS Olsztyn). W tych samych wyścigach dwa srebrne krążki zdobyła Marta Chromańska z OKSW Olsztyn - w osadzie C-2 z Kaliną Robak. Wśród mężczyzn jako jedyny po krążek sięgnął Arkadiusz Toński. Kanadyjkarz OKSW w jedynkach C-1 na 500 m zajął drugie miejsce.

Poznaliśmy nowego prezesa zarządu siatkarskiego zespołu ze stolicy Warmii i Mazur. Został nim Tomasz Jankowski, który tę funkcję miał pełnić tymczasowo. Nadal nie wiadomo, jakimi finansami będzie dysponował AZS, który zmagania w PlusLidze w 2008 r. zakończył na piątym miejscu.

Reprezentacja Polski wywalczyła srebrne medale w drużynowych mistrzostwach Europy w klasie Optimist. W składzie reprezentacji Polski w klasie Optimist nie zabrakło zawodników z Warmii i Mazur, takich jak: kapitan drużyny Sebastian Kalafarski, Agata Barwińska, Tosia Marciniak (wszyscy z MOS Gul Iława) czy Sara Piasecka z Bazy Mrągowo.

Zakończyły się zmagania motocyklistów w mistrzostwach Polski. Medale trafiły m.in. do Michała Krecha (srebro w klasie 65 cc) z Motoklubu Olsztyn i Łukasza Kurowskiego (złoto w klasie MX2) z ostródzkiej Drwęcy. W najważniejszych imprezach o randze międzynarodowej z powodu kontuzji nie brał udziału Bartosz Obłucki (Motoklub Olsztyn). Miesiąc wcześniej w Lidzbarku Warmińskim odbyły się motocrossowe mistrzostwa Europy w klasie MX2 junior i open.

PAŹDZIERNIK Po ponad trzech latach pracy w OKS z klubem rozstał się Andrzej Nakielski, który najpierw wprowadził zespół do trzeciej, a następnie drugiej ligi. Przez pięć ostatnich kolejek piłkarzy prowadził Jerzy Budziłek. Od 1 grudnia szkoleniowcem jest Ryszard Łukasik, związany przede wszystkim z Wielkopolską. OKS po rundzie jesiennej zajmuje dziesiąte, bezpieczne miejsce w tabeli. Zmiany nastąpiły także w iławskim Jezioraku. Marka Witkowskiego (pracował w Iławie od czerwca 2006 r.) zastąpił Andrzej Błaszkowski, wcześniej szkoleniowiec Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie.Srebrny medal z mistrzostw świata z Busan przywiozła do domu olsztynianka Joanna Jędrzejczyk. Zawodniczka na co dzień trenuje tajski boks. Wcześniej bardzo dobrze w mistrzostwach świata w federacji ISKA spisali się pięściarze Camel Fight Club Olsztyn, którzy wywalczyli pięć krążków.

Bogdan Ludwiczak wywalczył tytuł wicemistrza Polski w rallycrossie. Tuż za podium znalazł się inny olsztynianin Piotr Dyjak, tyle że nie brał udziału we wszystkich eliminacjach.

AZS UWM Szczypiorniak powrócił na drugoligowe parkiety. Choć zespół czasami zawodzi (np. w dwóch ostatnich meczach sezonu, które przegrał na własne życzenie), to jednak jest spora szansa, że utrzyma się w drugiej lidze.Zawodnicy Art Print Olsztyn rozpoczynają udział w Ogólnopolskich Zawodach Rankingowych. Zwycięstwo w rankingu juniorek C zapewniła już sobie Anna Olszewska (na styczniowych zawodach odbierze puchar), trzecia wśród juniorek B jest inna zawodniczka Art Print - Paulina Uchman.Beata Engel z olsztyńskiej Szkoły Chińskich Sztuk Walki Shaolin przywiozła z Mistrzostw Europy w kung-fu dwa brązowe medale. To duży sukces 25-letniej zawodniczki, tym bardziej że był to jej debiut na tego typu imprezie.Radosław Typa, kierowca rajdowy z Ornety brał udział w programie Pirelli Star Driver, który był przeznaczony dla młodych uzdolnionych kierowców. Stawką zmagań były starty w mistrzostwach świata, ale Typa zajął 14. miejsce.

LISTOPAD

Olsztynianin Tomasz Szewczak wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w jujitsu. Jeśli chodzi o sporty walki, to w maju z mistrzostwa Europy cieszył się Piotr Moczydłowski ze Szczytna. Karateka ma na koncie także mistrzostwo Polski.

Krzysztof Hołowczyc i Jean Marc Fortin wywalczyli wicemistrzostwo świata w rajdach terenowych. Duży wpływ na końcowy sukces popularnego Hołka miało trzecie miejsce podczas Rajdu Dubaju.Około 4 tys. kibiców zasiadło na trybunach podczas derbowego spotkania naszych drugoligowców pomiędzy OKS 1945 Olsztyn a Jeziorakiem Iława.Dobiegły końca zmagania w długodystansowych rajdowych mistrzostwach Polski. Olsztynianin Maciej Marcinkiewicz wspólnie ze swoimi kolegami Maciejem Stańco i Enricem Buscemą (porsche 911 GT3 Cup) wywalczyli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej MP.GRUDZIEŃ

Po dwóch latach przerwy w Kętrzynie ponownie zawitali zawodowi bokserzy. Co prawda nie odbyła się żadna walka o obronę mistrzowskiego tytułu, ale i tak na trybunach zasiadł komplet publiczności. Na ringu stanęli m.in. Krzysztof "Diablo" Włodarczyk i Dawid "Cygan" Kostecki.Doskonała końcówka roku w wykonaniu Travelandu. Podopieczni Edwarda Strząbały pokonali u siebie mistrzów Polski, Wisłę Płock i awansowali na fotel wicelidera ekstraklasy. Olsztyński zespół, który miał walczyć o miejsce w środku tabeli, coraz częściej jest wymieniany jako jeden z kandydatów do medali.