Pływackie mistrzostwa Europy zakończone

12-osobowa reprezentacja Polski zakończyła starty w ME na krótkiej pływalni w Antwerpii z jednym medalem
Najdzielniej walczyły nasze panie. W sobotę i niedzielę Polki miały kilka szans na poprawienie statystyk. Otylia Jędrzejczak, mistrzyni na 200 m st. motylkowym, zajęła jednak piąte miejsce na 100 m tym stylem (59,31 s). Także piąta na 200 m st. grzbietowym była Aleksandra Miciul (2.09,58). Aby stanąć na podium obie musiałyby znacznie poprawić rekordy Polski.

Ósme miejsce na 100 m st. klasycznym zajęła Agnieszka Braszkiewicz (1.09,63), a sztafeta 4x50 m st. zmiennym (skład uzupełniła Agata Korc) wywalczyła siódme miejsce bijąc rekord kraju (1.52,97).

Inni bili w Antwerpii rekordy Europy, a Słoweniec Peter Mankoc nawet rekord świata na 100 m st. zmiennym czasem 52,63 s. Czeszka Ilona Hlavackova ustanowiła swój trzeci rekord Europy w tej imprezie na dystansie 50 m st. grzbietowym, który przepłynęła w 27,06 s. Rekord Starego Kontynentu na 400 m st. zmiennym ustanowiła Niemka Nicole Hetzer czasem 4.29,46. Słowaczka Martina Moravcova poprawiła własny rekord Europy w finale 200 m st. dowolnym (1.54,74). Na tym samym dystansie Pieter van den Hoogenband pobił najstarszy męski rekord Europy należący od 1990 r. do Włocha Giorgio Lambertiego (1.43,64). Holender uzyskał wynik 1.42,46.

W tabeli medalowej Polska uplasowała się na 12. miejscu (z jednym złotym medalem). Na jej czele znaleźli się Niemcy (8 złotych, 9 srebrnych i 5 brązowych). Za nimi Szwecja (7-4-6), Ukraina (4-4-0), a dalej Holandia, Słowenia, Słowacja, Wielka Brytania, Czechy, Włochy, Austria i Chorwacja.