Obrażałeś jak rasista, będziesz w gazecie

Angielska policja zwalcza rasistowskie incydenty na stadionach coraz bardziej niekonwencjonalnymi metodami. Właśnie opublikowała w internecie i na łamach ?Guardiana? zdjęcia kiboli, którzy wznosili rasistowskie i homofobiczne obelgi pod adresem napastnika Portsmouth Sola Campbella.
Anglicy walczą z rasistami »

Do incydentu doszło podczas wrześniowego meczu Portsmouth - Tottenham. Z sektorów kibiców "Kogutów", w barwach których występował kiedyś Campbell, zanim nie odszedł do największego rywala - Arsenalu, rozbrzmiewało: "Ty Judaszu chory na HIV", "Powinieneś wisieć na drzewie, czarnuchu" oraz sugerujące piłkarzowi chorobę psychiczną, szydzące z jego orientacji seksualnej oraz rasistowskie i antysemickie. Dzięki zapisowi z monitoringu policja Hampshire wytypowała 16 osób, które obrażały piłkarza. Ujawniono ich zdjęcia, by przyśpieszyć identyfikację.

- Wysyłamy jasną wiadomość do wszystkich homofobów, rasistów i antysemitów, że nie będziemy tolerować tego typu zachowań na stadionach. Spotkają się one ze zdecydowaną reakcją. Apeluję do wszystkich, którzy rozpoznają ludzi na zdjęciach, o kontakt z policją. Kiedy ustalimy ich personalia, odpowiedzą przed sądem - stwierdził inspektor Neil Sherrington. Zgodnie z angielskim prawem za wznoszenie rasistowskich haseł podczas meczów grozi grzywna do tysiąca funtów i nawet dziesięcioletni zakaz stadionowy.

To kolejna ostra reakcja Angielskiej Federacji Piłkarskiej (FA) i policji na rasistowskie wybryki. Na początku grudnia wytypowano i zatrzymano sprawców antyislamskich obelg pod adresem egipskiego napastnika Middlesbrough Hossama Mido podczas meczu z Newcastle. Władze tego ostatniego klubu ogłosiły, że obaj winni zostaną objęci dożywotnim zakazem wstępu na stadion.