Jak walczą z rasizmem w Anglii. Obrażali Campbella, są w internecie

Angielska policja zamieściła w internecie zdjęcia kilkunastu kiboli, którzy wznosili rasistowskie hasła pod adresem Sola Campbella. A apeluje - wskażcie winnych.
Do zdarzenia doszło podczas meczu Portsmouth - Tottenham rozegranego 28 września. Po trwającym dwa miesiące śledztwie policja porozumiała się z wydawcą internetowej strony dziennika "The Guardian", gdzie w środę rano umieszczono zdjęcia z monitoringu stadionowego. Na fotografiach wyraźnie widać twarze 16 osób podejrzanych o wznoszenie rasistowskich haseł pod adresem gracza Portsmouth Sola Campbella.

- W trakcie śledztwa wytypowaliśmy osoby, z którymi chcemy porozmawiać - mówi inspektor Neil Sherrington. - Naszym celem jest zidentyfikowanie i doprowadzenie przed sąd tych, którzy dopuścili się tych karygodnych zachowań. Osoby te wzbudziły zgorszenie innych kibiców. Chcemy jednocześnie zakomunikować wszystkim, że tego typu zachowania nie będą tolerowane i spotkają się z naszą zdecydowaną reakcją. Apeluję do wszystkich, którzy rozpoznają ludzi na zdjęciach o kontakt z policją - zakończył Sherrington.

Przypomnijmy: 29 listopada doszło do innego rasistowskiego zdarzenia na angielskich boiskach. Podczas meczu Middlesbrough - Newcastle United kibice "Srok" obrażali grającego w drużynie gospodarzy Egipcjanina Mido. Dwóch z nich zostało aresztowanych przez policję kilka dni później.

Według angielskiego prawa za wznoszenie rasistowskich haseł podczas meczu piłkarskiego grozi kara w wysokości tysiąca funtów lub nałożenie zakazu stadionowego. O tym wszystkim pisze na blogu Michał Pol. >

A w Polsce...

"Wisła i Cracovia nie ukarzą kiboli za antysemickie i rasistowskie okrzyki z ostatnich derbów Krakowa. Pierwsi chcą sprawę załatwić rozmową, drudzy narzekają na brak narzędzi. - Domagacie się kar, a my uważamy, że z kibicami trzeba rozmawiać - twierdzi rzecznik Wisły Adrian Ochalik." Czytaj więcej w artykule Michała Szadkowskiego »