Czy w sobotę narodzi się przyszłość Lecha?

"Tu narodzi się przyszłość" - pod takim hasłem 10-latki z całej Europy zmierzą się w turnieju "Lech Cup". W Arenie będzie można zobaczyć m.in. juniorskie mecze Lech-Lazio czy FC Barcelona-Villareal


Pierwszy "Lech Cup" dla dzieci odbył się w ubiegłym roku, także w grudniu. Wtedy również rywalizowali ze sobą chłopcy z rocznika 1998 i młodsi. - Turniej zyskał uznanie, dlatego Barcelona, Sporting i ubiegłoroczny zwycięzca Slavia przyjeżdżają ponownie - mówi dyrektor turnieju Włodzimierz Majdowski. Zmieniły się jednak nieco zasady - od tego roku w każdym turnieju grać będzie 12 drużyn, a nie 16, jak rok temu. Rywalizacja będzie się odbywać w Arenie na boisku ze sztuczną trawą, a mecze będą dłuższe, bo potrwają 2 razy 12 min.

- W ubiegłym roku zadbaliśmy o szczegóły, każda drużyna miała swojego osobistego tłumacza. Teraz też zadbamy o wszystkie detale. I wiemy, że niektóre kluby w Europie pytały o nasz turniej, a Barcelona była swoistym magnesem - opowiadał Majdowski. - W ubiegłym roku zastanawialiśmy się, kiedy do Poznania przyjadą takie uznane firmy w dorosłej piłce. No i w tym roku je mamy. A nam gra Lecha w Pucharze UEFA bardzo pomaga, bo klub staje się rozpoznawalny na europejskiej arenie.

Młodzi lechici z rocznika 1998 należą do ścisłej krajowej czołówki. W niedawno rozegranym "Legia Cup" (22-23 listopada w Warszawie) zajęli drugie miejsce, przegrywając tylko finałowe spotkanie z Wisłą Kraków (0:1). Wcześniej jednak młody Lech w pięknym stylu pokonywał rywali, tracąc w pięciu meczach tylko jednego gola. W pokonanym polu zostały: Widzew Łódź (2:0), GKS Bełchatów (3:0), Wisła Płock (5:0) w fazie grupowej oraz Agrykola Warszawa (2:0) w ćwierćfinale i Dunajec Nowy Sącz (1:1, k. 3-2) w półfinale.

Honorowym patronem "Lech Cup" jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Turniej rozgrywany będzie przez dwa dni. W sobotę od godz. 9 do 19 odbędą się rozgrywki grupowe, a w niedzielę od godz. 8.30 do 18 - faza finałowa turnieju. Zespoły zostały podzielone na trzy grupy. W grupie A są Slavia Praga, Sporting Lizbona, Celtic Glasgow i Legia Warszawa; w grupie B: FC Barcelona, Villarreal, Zachodniopomorski Okręg Piłki Nożnej i Polonia Warszawa; zaś w grupie C: Lech Poznań, Schalke 04 Gelsenkirchen, Hertha Berlin, Lazio Rzym.

Lech ogłosił już swoją kadrę na turniej. Są w niej Dawid Gutowski, Krzysztof Lachman, Damian Sierant, Olivier Jeske, Robert Gumny, Maciej Spychała, Błażej Kuźniak, Adam Męcfel, Jan Andrzejewski, Maciej Majdowski, Kamil Danielak i Mateusz Spychała. Trenerem zespołu jest Krzysztof Rembicki.