Sport.pl

Adamek: Następna walka w wadze ciężkiej

Tak mówi Tomasz Adamek na cztery dni przed pojedynkiem o mistrzostwo świata wersji IBF ze Steve'em Cunninghamem w kategorii juniorciężkiej
Pacquiao pokonał de la Hoyę »

Pojedynek odbędzie się w czwartek w Prudential Center w Newark pod Nowym Jorkiem. - Trzeba wygrać tę walkę i zdobyć tytuł. Jeśli tego dokonam, następna walka będzie prawdodopobnie w wadze ciężkiej - powiedział "Gazecie" i Sport.pl Adamek.

Waga juniorciężka jest osobliwym tworem, który powstał dopiero na początku lat 80. Od niższej kategorii dzieli ją teraz aż 11 kg. Ale pięściarza, który zechce walczyć idealnie w górnym limicie wagi juniorciężkiej, dzieli tylko włos od kategorii ciężkiej. A ile prestiżu dzieli obydwie kategorie? Całe niebo. W kategorii wszechwag są większe pieniądze, większa sława, ale i większe ryzyko.

Adamek ważył podczas fantastycznego pojedynku w Katowicach z O'Neillem Bellem ok. 92-93 kg, czyli walczył w limicie kategorii ciężkiej. Do pojedynku z Cunninghamem Polak często sparował z przeciwnikami z kategorii ciężkiej. Dziś waży 92-93 kg. Podczas środowego ważenia musi osiągnąć 91, ale w chwili pojedynku znów będzie zapewne ważył więcej.

Z łatwością może osiągnąć 95-98 kg a nawet 100 kg, czyli odpowiednią masę do odnoszenia sukcesów. Potrzebna odpowiednia dieta i specjalistyczny trening siłowy.

Spójrzmy na królujących w wadze ciężkiej pięściarzy. Jeszcze niedawno byli to Rusłan Czagajew, Sułtan Ibragimow, Evander Holyfield, John Ruiz, Chris Byrd, Michael Moorer.

Czagajew jako amator zdobył najwyższe nagrody i tytuły. Jako jedyny nie-Kubańczyk dwa razy pokonał legendarnego Feliksa Savona. Przed wygraniem na zawodowym ringu ze 150-kilowym gigantem Nikołajem Wałujewem ważył 103 kg.

Sułtan Ibragimow w dniu pojedynku z Evanderem Holyfieldem o mistrzostwo świata wersji WBO osiągnął 99 kg. Jego przeciwnik, legendarny Evander Holyfield - 95! W najsłynniejszej walce w historii boksu Holyfield - Mike Tyson II ważyli po 98 kg.

Przed latami 90. tylko 11 mistrzów świata wagi ciężkiej ważyło ponad 98 kg. Muhammad Ali miał tylko 93 kg, gdy w 1965 roku znokautował w pierwszej rundzie wielkiego Sonny'ego Listona. Historyczni mistrzowie Joe Louis, Rocky Marciano byli niscy i lekcy.

Adamek ma 187 cm wzrostu. Tyle samo co wymienieni lub więcej. Tyson ma przecież 181 cm.

Byli i są oczywiście w wadze ciężkiej zawodnicy, którzy wyglądają na bokserów nie do pokonania. Lennox Lewis dysponował wszystkim, czego trzeba do sukcesów: zaczął wcześnie, miał talent, piękną kartę w boksie amatorskim i warunki fizyczne oraz psychikę, dzięki którym dominował w ringu nad przeciwnikami. Podobne cechy mają bracia Kliczko. Gigantycznego potencjału fizycznego i technicznego nie wykorzystał Gołota. - Ja nie mam zamiaru walczyć z facetami, co mają 210 cm wzrostu - twierdzi Adamek. - Razem z Ziggim myślimy o mniejszych przeciwnikach w wadze ciężkiej.

Więcej o: