Hutnik Kraków i Górnik Łęczna zarobią na Euro 2008

Za udział swoich piłkarzy w Euro 2008 polskie kluby zarobią ponad 1 mln euro. Pieniądze dostaną ligowe potęgi, ale też trzecioligowy Hutnik Kraków.
Koniec rundy, liderem jednak Lech >

Pieniądze zostały rozdzielone na prawie 180 klubów z 24 krajów. To efekt podpisanego jeszcze w styczniu porozumienia między UEFA a Stowarzyszeniem Klubów Europejskich (ECA). Zakłada ono, że UEFA zapłaci klubom za pośrednictwem federacji 4 tys. euro za każdy dzień, w którym piłkarz przebywał na EURO 2008. Okres liczenia dni rozpoczyna się dwa tygodnie przed pierwszym meczem reprezentacji, a kończy w dniu odpadnięcia. Pieniądze dzieli się proporcjonalnie między kluby, w których dany piłkarz grał w ciągu dwóch lat poprzedzających turniej w Austrii i Szwajcarii. Łącznie UEFA wyda na ten cel 43,5 mln euro.

W Polsce najbardziej wzbogaci się Wisła Kraków (285,5 tys. euro) i Legia Warszawa (201,5 tys. euro), ale prawie 17 tys. euro zarobi również Górnik Łęczna, w którym wiosną sezonu 2006/07 grał Tomasz Zahorski. Aż 33,5 tys. euro zarobi Hutnik Kraków, który od sześciu lat gra nieprzerwanie w trzeciej lidze. W sezonie 2006/07 grał tam Michał Pazdan.

Największymi beneficjentami będą przede wszystkim futbolowe potęgi. Ponad 1 mln euro zarobi Werder Brema, Olympique Lyon i Bayern Monachium. Ponad 900 tys. otrzymają Real Madryt i Barcelona, ale też Panathinaikos Ateny i Galatasaray Stambuł.

Pieniądze trafią również do tych państw, które nie grały na Euro 2008. 18 klubów angielskich zarobi łącznie prawie 5 mln euro. Najwięcej Arsenal, Chelsea, Liverpool i Manchester United. Ponad 420 tys. trafi do klubów szkockich, a ukraiński Szachtar Donieck zarobi 372,5 tys. euro. Nawet mołdawski Sheriff Tiraspol wzbogaci się o blisko 17 tys. Zarobią też kluby, które występują w niższych ligach. Oprócz polskich przykładów można wymienić np. rosyjski Kubań Krasnodar (ponad 150 tys.) czy Vestel Manisaspor z Turcji (prawie 50 tys.).

Porozumienie zakłada podobne wypłaty co cztery lata. W czasie Euro 2012 "dzień roboczy" piłkarza będzie kosztować UEFA już 5 tys. euro, a sumę wypłat szacuje się na 55 mln euro.