Lider wygrywa derby i powiększa przewagę

Już dwa punkty przewagi nad kolejnymi drużynami ma lider I ligi MOSiR Krosno. W sobotę krośnianie pokonali w derbach Podkarpacia w Stalowej Woli tamtejszą Stal 63:62. W Łodzi wygrała Siarka Tarnobrzeg, a Sokół Łańcut wysoko przegrał w Zielonej Górze.

Wygrana w Stalowej Woli nie przyszła podopiecznym Mariusza Zamirskiego łatwo. Goście przystąpili do meczu bez kontuzjowanych Rafała Stolarka i Marcina Salamonika, a w Stali zabrakło Piotra Ucinka, Macieja Klimy i Pawła Pydycha.

Pierwsza połowa była bardzo wyrównana, w trzeciej kwarcie lepiej zaprezentowali się gospodarze, którzy po akcji 2+1 Tomasza Andrzejewskiego prowadzili 54:47. W ostatniej odsłonie gospodarze popełnili kilka głupich strat, co bezlitośnie wykorzystali przyjezdni. Na dwie minuty przed końcem meczu był już remis po 59, a decydujące o losach meczu punkty zdobył Dariusz Oczkowicz, który na niecałą sekundę przed końcem spotkania trafił na 63:62 dla gości. Losy pojedynku rozpaczliwym rzutem próbował zmienić Michał Wołoszyn, ale nie trafił. Po zakończeniu meczu trener Stali Bogdan Pamuła złożył rezygnację, którą w poniedziałek rozpatrzy zarząd klubu.

Cenne zwycięstwo w Łodzi odnieśli koszykarze Siarki Tarnobrzeg. Podopieczni Zbigniewa Pyszniaka pokonali 76:72 tamtejszy ŁKS i są już na szóstym miejscu w tabeli. Tarnobrzeżanie znakomicie zagrali w pierwszych trzech kwartach sobotniego pojedynku. Po 30 minutach prowadzili już 57:39. W ostatniej odsłonie miejscowi rzucili się do odrabiania strat, ale ostatecznie przegrali różnicą czterech punktów.

Gości do wygranej poprowadził Bartosz Krupa, który zdobył 23 punkty. 15 "oczek" dodał Michał Marciniak, a 14 - Piotr Miś. Dla ŁKS-u 19 punktów uzyskał Piotr Trepka.

Nie udał się wyjazd koszykarzy Sokoła Łańcut do Zielonej Góry. Podopieczni Dariusza Kaszowskiego byli słabsi od gospodarzy w każdej z czterech kwart i ostatecznie przegrali różnicą aż 27 punktów. W drużynie gospodarzy znakomicie zaprezentował się były reprezentant Polski Paweł Wiekiera, który uzyskał 24 punkty. 14 "oczek" dodał Marcin Chodkiewicz. W Sokole na wyróżnienie zasłużyli Adrian Mroczek, zdobywca 16 punktów, i Tomasz Pisarczyk, który dołożył 10 punktów. Po tej porażce łańcucianie spadli na 10. miejsce w tabeli.

W meczu 14. kolejki rozegranym awansem ostatnia w tabeli Resovia Rzeszów pokonała rezerwy Asseco Prokomu 74:70.

Wyniki 14. kolejki I ligi:

Stal Stalowa Wola - MOSiR Krosno 62:63. Kwarty: 16:17, 19:18, 19:12, 8:16. Stal: Andrzejewski 17, Piechowicz 12, Wołoszyn 11 (2), Partyka 10 (2), Szczepaniak 7 (1), Lisewski 2, Szewczyk 2, Szpyrka 1. MOSiR: Peciak 15 (1), Oczkowicz 14 (2), Pluta 11, Bal 7, Ożóg 6, Hajnsz 5 (1), Kalinowski 2, Piątek 2, Musijowski 1.

ŁKS Sphinx Petrolinvest Łódź - Siarka Tarnobrzeg 72:76. Kwarty: 15:20, 13:17, 11:20, 33:19. ŁKS: Trepka 19 (2), Prostak 12 (2), Marculewicz 10, Czerwonka 8, Dłuski 6, Nogalski 5 (1), Bąk 5, Morawiec 5, Saran 2, Kromer 0. Siarka: Krupa 23 (4), Marciniak 15, Miś 14, Baran 11 (1), Rabka 8, Woźniak 3 (1), Wójcik 2, Szczytyński 0, Uriasz 0, Zych 0.

Intermarche Zastal Zielona Góra - Sokół Łańcut 78:51. Kwarty: 14:8, 20:18, 22:13, 22:12. Zastal: Wiekiera 24 (3), Chodkiewicz 14 (2), Kalinowski 10 (3), Wiśniewski 9 (1), Taberski 7, Sarzało 7 (1), M. Wilczek 3 (1), Olszewski 2, Ł. Wilczek 2, Szepczyński 0, Wróbel 0, Rajewicz 0. Sokół: Mroczek 16 (2), T. Pisarczyk 10 (2), Kwiatkowski 9, Dubiel 8, Kułyk 5, Balawender 3, Czerwonka 0, Kołacz 0, Szurlej 0, W. Pisarczyk 0.

Polonia 2011 Warszawa - Big Star Tychy 88:79, MKS Dąbrowa Górnicza - AZS PWSZ OSRiR Kalisz 54:57, AZS AWF Katowice - Znicz Basket Pruszków 67:71, Sudety Jelenia Góra - Żubry Białystok 74:54. W meczu rozegranym awansem: Resovia Rzeszów - Asseco Prokom II Sopot 74:70.