Formuła 1 w szoku po wycofaniu się Hondy

Po wycofaniu się Hondy z Formuły 1 w stawce zostało tylko 9 zespołów. Na obradach w Londynie FOTA (organizacja zrzeszająca teamy F1) szukała rozwiązań, które mają uchronić przed kłopotami finansowymi w przyszłości.
F1 tnie koszty, ale standaryzacji nie będzie »

Wycofanie się Hondy to cios dla F1 i znak, że nawet tak potężną organizację dosięga kryzys finansowy. Przecież to nie brak rezultatów zdecydował o tym, że zespół porzucił F1. Powodem upadku była ogólna sytuacja przedsiębiorstwa samochodowego, które ma niezliczone długi i zwalnia kolejnych pracowników.

W czwartek Honda zaznaczyła, że w samej Japonii pracę w koncernie straci 20 proc. zatrudnionych. Wiadomość ta zachwiała akcjami koncernu o 6 procent. Także w USA wprowadzone będą ostre ograniczenia, gdyż prognozy sprzedaży w 2009 roku mówią o wyraźnym spadku. Rezygnacja z F1 jest tylko konsekwencją tych wydarzeń. W mistrzostwach zostaje więc już tylko 9 zespołów.

Na obradach FOTA w Londynie mówiono więc wyłącznie o oszczędnościach, które uratują przed finansowym upadkiem kolejne zespoły.

Prezes Ferrari Luca di Montezemolo, któremu towarzyszył dyrektor teamu Stefano Domenicali, skierował rozmowę na problem obniżenia kosztów. FOTA podjęła już kilka oszczędnościowych rozwiązań, m.in. przedłużając żywotność silników i obniżając liczbę testów. Organizacja zrzeszająca teamy F1 mówi też o kolejnych oszczędnościach w 2009 i 210 roku m.in. ogłasza oszczędnych silników, które mają być wprowadzone w 2011 roku. Wszystkie te propozycje zostaną przekazane FIA, która ma je zatwierdzić w piątek.

O medalach, punktach i rewolucji w kwalifikacjach nie rozmawiano w ogóle.

Honda wycofuje się z F1 »


On Track With The Honda Racing F1 Team
Załadował: ICNsport


Lista zespołów, które wystąpią w mistrzostwach w sezonie 2009

1.Ferrari
2.McLaren-Mercedes
3.BMW Sauber
4.Renault
5.Toyota
6.Toro Rosso
7.Red Bull-Renault
8.Williams-Toyota
9.Force India