Cały stadion Zawiszy będzie jak nowy na mistrzostwa Europy

Miasto chce dokończyć przebudowę stadionu przy ul. Gdańskiej. Cel - posiadanie obiektu, dzięki któremu będzie można starać się o lekkoatletyczne mistrzostwa Europy seniorów w 2014 roku.
W czerwcu zakończono trwającą rok modernizację obiektu przy ul. Gdańskiej, na której w lipcu gościli uczestnicy lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów. Wtedy postawiono nowe trybuny na obu łukach i jednej prostej. Kosztowało to ponad 90 mln zł. Na tym się nie skończy. Miasto zamierza dokończyć budowę.

Urząd Miasta Bydgoszczy już zgłosił tę inwestycję do Programu Rozbudowy Bazy Sportowej Województwa Kujawsko-Pomorskiego do 2015 r., który opracował Urząd Marszałkowski. To ważne, bo marszałek może dać pieniądze.

- Dofinansujemy obiekty strategiczne dla rozwoju sportu, tzn. takie, na których organizowane są wielkie imprezy lub przynoszące regionowi dużo medali - mówi Marcin Drogorób, pełnomocnik marszałka ds. sportu. - Urząd może sfinansować do 30 proc. kosztów inwestycji - dodaje.

Na dokończenie Zawiszy będzie trzeba co najmniej 20 mln zł. Poza wsparciem z Urzędu Marszałkowskiego można się też starać o pieniądze z Ministerstwa Sportu.

- Budowany na Euro 2012 w Warszawie Stadion Narodowy nie będzie miał bieżni lekkoatletycznej. Stolica królowej sportu pozostanie więc w Bydgoszczy i tylko w naszym mieście znajdzie się obiekt, gdzie będzie można organizować największe wydarzenia, stąd szansa na pomoc ministerstwa. Chcemy się starać o mistrzostwa Europy w 2014 r. Będziemy składać aplikację w 2010 r. - mówi Krzysztof Wolsztyński, szef Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i kandydat na nowego prezesa PZLA.

Dla takich zawodów rozbudowa jest potrzebna widownia na 30 tys. miejsc. Obecnie jest ich na stadionie Zawiszy 22 tys.

Największy ciężar kosztów planowanej inwestycji ponosi jednak miasto. Już niedługo rozpoczną się na Zawiszy prace związane z instalacją podgrzewanej murawy (ok. 3 mln zł) dla piłkarzy. Ma być gotowa do końca marca 2009 r.

W sumie do marszałkowskiego programu rozbudowy bazy sportowej Bydgoszcz zgłosiła 10 swoich propozycji. Dokończenie inwestycji na stadionie Zawiszy to wcale nie jest najbardziej kosztowny z naszych projektów.

Droższy jest 50-metrowy basen, który ma być jedną z części aquaparku w Myślęcinku. Za jego wybudowanie trzeba zapłacić aż 70 mln zł.

- Urząd Marszałkowski może go dofinansować także w wysokości do 30 proc., tzn. około 21 mln zł. W tej chwili trwają z Urzędem Miasta ustalenia, które ze zgłoszonych przez Bydgoszcz inwestycji zostaną dofinansowane w pierwszej kolejności - mówi Drogorób.