Budowlani najlepsi w kraju

Młodzi rugbiści Blach Pruszyński Budowlanych są najlepsi w Polsce. Tak wynika z zestawienia Polskiego Związku Rugby za ostatnie siedem lat. Łodzianie osiągali w nim najlepsze efekty szkoleniowe, deklasując pozostałe kluby.
- Jeżeli się nie mylę, to przez ostatnie pięć lat zajmowaliśmy pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Dlatego tak zdecydowanie pokonaliśmy inne kluby, co mnie oczywiście bardzo cieszy - przyznaje obecny trener drużyny Mirosław Żórawski, który słynie z dobrej pracy z młodzieżą.

Rugbiści Budowlanych w latach 2001-2008 uzbierali łącznie 713,2 pkt., co jest wynikiem o niemal 100 punktów lepszym od drugiego w klasyfikacji Orkanu Sochaczew. Inni ligowi potentaci, jak Lechia Gdańsk czy Arka Gdynia, nie zajęli miejsca nawet w pierwszej piątce. Na tak dobry rezultat Budowlanych składają się sukcesy w kategoriach juniorów, młodzików i kadetów. Niestety, w obecnym roku tak dobrze już nie było, a łodzianie z 50 punktami zajęli siódme miejsce. - To wynik tego, że w tym roku nie wystartowali nasi juniorzy - przekonuje Żórawski. - Niestety nie ma zbytniego zainteresowania tą dyscypliną. Szkoda, bo w poprzednich latach praca z młodzieżą układała się bardzo dobrze, a teraz znowu nie wiem, czy uda mi się skompletować drużynę juniorską na następny sezon.

W obecnym składzie Budowlanych występuje tylko trzech rugbistów, którzy nie są jego wychowankami. To pokazuje, jak ważnym elementem w łódzkiej drużynie była praca z młodzieżą. - I tak powinno być też w przyszłości - uważa szkoleniowiec. - O sile drużyny powinni stanowić wychowankowie, którzy zazwyczaj są bardziej zaangażowani w bronienie barw klubowych niż zawodnicy sprowadzeni z innych drużyn.