Dwa razy brąz dla opolskich dżudoków

Dwa medale Drużynowego Pucharu Polski seniorów i seniorek, który odbył się w sobotę w Opolu, wywalczyli dżudocy Gwardii. Na najniższym stopniu podium stanęły drużyny mężczyzn i kobiet.
Przed zawodami organizator imprezy, kierownik sekcji dżudo Gwardii Tomasz Błach, zapowiadał walkę o dwa krążki i - jak się okazało - jego przewidywania się sprawdziły, bowiem po medale sięgnęli zarówno gwardziści, jak i gwardzistki. - Szczerze mówiąc, w przypadku dziewczyn wierzyłem w medal, ale co do chłopaków mówiłem to trochę na wyrost, aby ich podbudować, a tu sprawili taką niespodziankę - powiedział po zawodach szczęśliwy Błach.

Początkowo nic nie wskazywało na to, że opolanie staną na podium. W pierwszej walce przegrali ze swoimi imiennikami z Wrocławia 2:5 i szans na medal musieli szukać w repasażach. - W losowaniu mieliśmy szczęście w nieszczęściu, co prawda przegraliśmy pierwszą walkę z trudnym rywalem, ale za to trafiliśmy do dobrego repasażu. Na zawodach w Opolu zawsze mamy pecha, a tu pierwszy raz uśmiechnęło się do nas szczęście - dodaje Błach. W repasażach gwardziści pokonali Czarnych II Bytom 4:3 i AZS Warszawa 4:3, dzięki czemu stanęli na najniższym stopniu podium.

Bardzo blisko tego wyczynu była także druga z opolskich drużyn - AZS. Akademicy co prawda także nie mieli szczęścia w losowaniu, bowiem już w pierwszej rundzie trafili na głównych kandydatów do złota i - jak się okazało - późniejszych zwycięzców Czarnych Bytom, z którymi przegrali 1:5. Podobnie jak Gwardia musieli więc szukać szczęścia w repasażach. Tak się złożyło, że opolanie zmierzyli się w nich kolejno z trzema wrocławskimi klubami: Śląskiem, AZS-em i Gwardią. Co prawda pokonali dwa pierwsze zespoły, lecz w decydującym spotkaniu przegrali 3:4 i ostateczne na najniższym stopniu podium stanęły dwie Gwardie: Opole i Wrocław. W finale Czarni Bytom pewne pokonali 7:0 Gwardię Warszawa.

W kategorii kobiet, w której wystartowały tylko cztery zespoły, rywalizacja odbywała się systemem każdy z każdym. Opolanki po porażkach w dwóch pierwszych pojedynkach z AZS-em Gdańsk i Czarnymi Bytom, w trzecim zmierzyły się z AZS-em Wrocław. Stawką tego spotkania było trzecie miejsce w zawodach. Nasze zawodniczki pewnie wygrały 5:2 i zdobyły brązowe krążki.

Medaliści Drużynowego Pucharu Polski 2008

Kobiety: 1. AZS AWFiS Gdańsk, 2. Czarni Bytom, 3. Gwardia Opole (Natalia Znojek, Martyna Martynowicz, Paulina Zawadzka, Anna Smółka, Elżbieta Bensz, Katarzyna Wtorkowska, Urszula Sadkowska)

Mężczyźni: 1. Czarni Bytom, 2. Gwardia Warszawa, 3. Gwardia Opole (Dariusz Chełminiak, Krystian Jurowski, Kacper Rajda, Krzysztof Wiłkomirski, Grzegorz Błach, Marcin Buchsiński, Bartłomiej Anderwald), 3. Gwardia Wrocław