Kibole, rasiści i Żydzi - czarne karty polskiej ligi

Wydarzenia na stadionie Cracovii, gdzie kibole krzyczeli "Do pieca!" i "pierd... Żydzi",oraz buczeli jak małpy na widok czarnoskórych piłkarzy to oczywiście nie pierwszy przypadek rasistowskich i antysemickich zachowań na trybunach naszej ligi.
Skandal w Krakowie: Prokuratura już działa, co zrobi Ekstraklasa?

* ŁKS: Bilety dla Żydów i śmierć żydzewskiej k...

- Żydzi chcieli 3 tys. biletów, ale dam im najwyżej 1,7 tys. I pod warunkiem, że będę miał na piśmie, że dostaniemy tyle samo na rewanż. Muszą pod nim podpisać się: policja, my i Żydzi - tak we wrześniu 2004 roku Jarosław Papis, jeden z szefów ŁKS, odpowiedział kibicom na pytanie, ile biletów dostanie Widzew na derby Łodzi.

W kwietniu tego roku, także po derbowym meczu z Widzewem, obrońca ŁKS Arkadiusz Mysona założył koszulkę z napisem "Śmierć żydzewskiej k...". Tłumaczył się, że dostał ją od jednego z kibiców. Piłkarz został odsunięty od pięciu spotkań. ŁKS zdecydowanie odciął się od zachowania swojego piłkarza, postraszył go karą w zawieszeniu, ale na prezentacji zespołu przed sezonem trener Marek Chojnacki i jego piłkarze skakali przed kibolami w rytm skandowanego przez nich hasła: "Kto nie skacze, ten z Żydzewa"... Szkoleniowiec i zawodnicy tłumaczyli się, że nie słyszeli, co nucą kibole.

W październiku po meczu ŁKS z Legią jeden z kiboli opluł Martinsa Ekwueme, a kilka dni temu Ekstraklasa ukarała (7 tys. zł) łódzki klub za znieważenie Dicksona Choto.

* Korona: Albo Murzyn, albo my!

Po awansie do ekstraklasy na stadionie Kolportera Korony wykrzykiwano rasistowskie hasła pod adresem ciemnoskórego Brazylijczyka Hernaniego. Na trybunach zawisła flaga "biała duma, biały honor", a kibole postawili klubowi ultimatum - albo oni, albo Brazylijczyk. Podczas meczu, kiedy piłkę przejmował Hernani, skandowali: "Wieczorek [trener Korony], zdejmij Murzyna!".

Właściciel klubu natychmiast przekazał policji nagrania z kamer i zdjęcia, które umożliwiły identyfikację kiboli. Poinformował też prokuraturę o popełnieniu przestępstwa. Na internetowej stronie Korony znalazły się zdjęcia kiboli, którzy dostali dożywotni zakaz wstępu na mecze kieleckiego klubu.

* Lechia: Banany, małpy i Ku-Klux-Klan

We wrześniu 2006 roku kibole Lechii Gdańsk obrzucili bananami czarnoskórych piłkarzy Pogoni Szczecin. Przez cały mecz kibice naśladowali małpy, wznosili okrzyki: "Wzorem naszym jest Rudolf Hess". Oburzony wiceprezes PZPN Eugeniusz Kolator zapowiadał: - Mamy karomierz za rasistowskie zachowania ustalony przez FIFA. Odjęcie trzech punktów za pierwszy taki wypadek, sześciu za recydywę, dyskwalifikacja klubu za następne incydenty. Sprawa ze stadionu w Gdańsku będzie prawdopodobnie pierwszą, w której z niego skorzystamy.

Za karę klub zagrał cztery mecze przy pustych trybunach, punktów jednak nie stracił. Niespełna dwa lata później kibole Lechii w ćwierćfinale Pucharu Polski wybuczeli czarnoskórych piłkarzy Legii Warszawa. Gdy do piłki zbliżał się Martins Ekwueme, naśladowali odgłosy małpy. Podobnie zachowywali się wobec Takesure Chinyamy, kiedy ten rozgrzewał się obok murawy.

Swój "występ" kibole mieli też w Poznaniu, gdzie bez przerwy obrażali piłkarza Warty Alana Ngamayamę, syna Polki i Zairczyka, który wiele lat temu przyjechał do nas na studia.

Do rasistowskich zachowań chuliganów Lechii dochodziło także dużo wcześniej. W III lidze na wyjazdach wieszali na przykład flagę w jawny sposób nawiązującą do rasistowskiej organizacji Ku-Klux-Klan. Ówczesny wiceprezes klubu Maciej Turnowiecki obiecywał stanowczą walkę z rasizmem. Latem 2008 roku Lechia miała zatrudnić czarnoskórego zawodnika, a zatrudniła Arkadiusza Mysonę, który pierwszy mecz w gdańskim zespole rozegrał dopiero po trzymeczowej pauzie za... rasizm.

Wisła broni piłkarzy, a Cracovia kiboli

Katowice: Małpa i gest Kozakiewicza

W drugoligowym meczu GKS Katowice - Odra Wodzisław czarnoskóry zawodnik Pape Samba Ba pokazał przed jedną z trybun gest Kozakiewicza, za co dostał czerwoną kartkę. Wcześniej kibole przez cały mecz buczeli na niego jak małpy.

Jagiellonia: Roger i krzyż celtycki

Na płocie stadionu Jagiellonii Białystok zawisł transparent "Roger - nigdy nie będziesz Polakiem". Zamiast litery "o" był używany przez neofaszystów krzyż celtycki. Klub został ukarany przez Ekstraklasę 15 tys. zł i jednym meczem bez udziału publiczności, choć według zaleceń FIFA powinien stracić punkty.

Bytom: Wybuczany Costly

W Bytomiu podczas meczu PGE GKS Bełchatów kibole Polonii buczeli na czarnoskórego piłkarza gości Carlo Costly'ego. Ilekroć Honduranin znalazł się przy piłce, naśladowali małpę.