Łódź potęgą w pływaniu

Aż siedem złotych medali w ciągu zaledwie dwóch dni zdobyli łodzianie na pływackich mistrzostwach Polski. Na krótkim basenie w Gorzowie najlepiej spisuje się Mateusz Matczak
Zawodnik MKS Trójki okazał się najlepszy na 200 i 400 m stylem zmiennym. W obu konkurencjach osiągnął czas o ponad półtorej sekundy lepszy niż wymagane minima na grudniowe mistrzostwa Europy. Dodatkowo na 200 m czasem 1.57,50 ustanowił rekord kraju, poprawiając wynik Pawła Korzeniowskiego o 11 setnych sekundy.

Drugą bohaterką zawodów jest inna podopieczna trenera Marka Młynarczyka Aleksandra Urbańczyk. Łodzianka również dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium (200 m st. zm. zmiennym i 50 st. mot.), jednak uzyskane przez nią czasy były gorsze od wymaganych minimów do Rijeki. O sporym pechu może mówić zwłaszcza w drugiej konkurencji, w której do pełni szczęścia zabrakło jej tylko ośmiu setnych sekundy. Urbańczyk czeka dziś ostatni ważny start - finał 100 m stylem zmiennym, czyli w konkurencji, w której zdobyła już dwa medale mistrzostw Europy (złoto w 2004 r. i srebro w 2007 r.).

Po mistrzowskie złoto sięgnął także trzeci zawodnik z Trójki - Marcin Babuchowski. Łodzianin wygrał na 100 m motylkiem, ale podobnie jak Urbańczyk minimum do Rijeki nie zdobył - zabrakło mu tylko 34 setnych sekundy.

Miłym zaskoczeniem były złote krążki zdobyte przez Ewę Ścieszko (50 m st. klas.) i Piotra Jachowicza (100 m st. klas.) ze Startu Łódź, którzy na pokonanym polu zostawili rekordzistów Polski. Jachowicz w finale pokonał Mariusza Winogrodzkiego, natomiast Ścieszko okazała się lepsza od Beaty Kamińskiej, a wynikiem 31,66 ustanowiła nowy rekord kraju do lat 18.

Medale zdobywają również inni pływacy z województwa łódzkiego. Na 800 m stylem dowolnym triumfował Jacek Stobieniecki ze Skry Bełchatów, a srebro na 200 m grzbietem wywalczył Krzysztof Jankiewicz z UKS Nawy Skierniewice.