Piłkarze Bolonii przeciw rasizmowi

?Entuzjazm przeciw rasizmowi? - pod takim hasłem piłkarze i trener FC Bologna występują przeciwko rasizmowi na włoskich stadionach. Klub nagrał spot zachęcający kibiców do walki z dyskryminacją na tle rasowym.
jak walczyć z rasizmem?Masz własne zdanie? Załóż sportowego bloga, bloguj na Blogsport.pl!»

Być może nie zdobędziemy mistrzostwa - mówi Sergio Volpi, pomocnik Bolonii. - Nawet bez "być może" - odpowiada Gaby Mudingayi. Tak zaczyna się, z nutą autoironii, spot w Bolonii (główni aktorzy to piłkarze i trener Mihajlovic), którego celem jest walka z poważnym problemem, jakim jest rasizm w piłce nożnej. Inicjatywa, bardzo rozpowszechniana przez nowego prezydenta drużyny jest zatytułowana "Entuzjazm przeciwko rasizmowi" - adresaci to kibice, którzy od teraz aż do końca sezonu będą wypełniać boloński stadion.

- To bardzo ważna inicjatywa, która pobudza wrażliwość - opowiada pani prezydent Francesca Menarini - i jest to także mocny sygnał od wszystkich członków Bolonii przeciwko jakiejkolwiek demonstracji objawów dyskryminacji o podłożu rasowym. Za pomocą tego spotu prosimy kibiców, aby w przypadku zaobserwowania przejawów rasistowskiego zachowania głośnymi okrzykami zagłuszyli te przynoszące wstyd demonstracje.

W spocie video niektórzy piłkarze w kilku słowach mówią o wartościach takich jak równość i poszanowanie wszystkich ludzi, bez względu na ich pochodzenie czy kolor skóry. Wszystkie wypowiedzi są wygłaszane na tle rozgrywanych scen piłki nożnej. Spot będzie wyświetlany na ogromnym ekranie przed każdym meczem jaki Bologna rozegra na swoim stadionie.

Ta inicjatywa o charakterze społecznym dostanie wsparcie mediów lokalnych i narodowych, będzie również rozpowszechniana w szkołach. Udział w akcji w szkołach wezmą bezpośrednio piłkarze drużyny.

La Gazzetta dello Sport po polsku - zobacz serwis największego sportowego dziennika »

Articles reprinted in this issue in collaboration with La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it are copyrighted 2008 by The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. All rights reserved. Artykuły opracowane we współpracy z La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it Wydawca The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.