Abete: Włoscy sędziowie są tak dobrzy, że ich błędy robią wielkie wrażenie

Błędy sędziego Fariny zadecydowały, że Milan tylko zremisował z Torino. Jednak wiceprezydent klubu Adriano Galliani - mimo złości - obiecał, że nie będzie oceniał arbitrów. - Sędziowie mylą się, tak jak gracze i trenerzy. Trzeba akceptować ich błędy - powiedział w rozmowie z La Gazzetta dello Sport. - Włoscy sędziowie są tak dobrzy, że ich normalne błędy robią wrażenie - dodaje prezes włoskiej federacji piłkarskiej.
Ancelotti: Sędziowe we Włoszech zbyt surowi »

Nie ocenia pan sędziego Fariny po to, by nie dawać alibi swoim graczom?

Adriano Galliani: Przede wszystkim, powinniśmy lepiej wykorzystać własne sytuacje i bardziej zdecydowanie dążyć do trzeciego gola. Farina się pomylił, ale my także powinniśmy być bardziej uważni. To kolejna stracona szansa. Ale taka jest piłka. Być może kiedy indziej wygraliśmy niezasłużenie.

Co pan sądzi o wypowiedzi Kaładze na temat sędziego? ["Farina? Marny, nieuważny, nawet nie zna zasad. Zabrał nam wygraną."]

Należy oczywiście potępić postawę Kaładze. Zdaję sobie jednak sprawę, że bycie sędzią na trybunach, to coś innego, niż przeżywanie meczu przez gracza. Jednym słowem, wypowiedź Kaładze nie jest grzechem ciężkim.

Gdyby Szewa zechciał odejść w styczniu?

Wątpię, żeby miał taki pomysł. To on chciał wrócić do Milanu. Zresztą, sądzę, że niedługo nadejdą ważne dla niego chwile.

W styczniu pojawi się nowy obrońca?

Nikt nie odejdzie i nikt nie przyjdzie. Z przodu jesteśmy dobrze ustawieni, tak samo w środku pola. Do obrony wróci ktoś z dwójki Nesty i Senderos. Kadra jest więc zamknięta.

W obronie sędziów:

Franco Carraro, były prezydent włoskiej federacji piłkarskiej:

Byłoby pięknie, gdyby od czasu do czasu wypowiedzieli się ci, którym błędy sędziów przyniosły jakąś korzyść. Jasne jest jednak, że ci, którzy przez nie tracą, czują się pokrzywdzeni. Wszyscy powinni pracować nad ograniczeniem błędów sędziowskich. Można je anulować, dopóki piłka nożna jest ludzka.

Cesare Gussoni, Szef Włoskiego Związku Sędziów Piłkarskich:

Walka z telewizją jest nierówna. Za wszelką cenę szuka się dziury w całym. Dlaczego nie słychać komentarzy dotyczących karnego, którego nie wykorzystał Milito?

Giancarlo Abete (prezes włoskiej federacji piłkarskiej):

Mamy dobrych sędziów. Są tak dobrzy, że ich normalne błędy robią wrażenie. Ale będą jeszcze lepsi.

Antonio Matarrese, prezes Lega Calcio

Osłabienie stanowiska sędziów oznacza osłabienie systemu. Należy ich zawsze bronić.

Articles reprinted in this issue in collaboration with La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it are copyrighted 2008 by The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. All rights reserved. Artykuły opracowane we współpracy z La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it Wydawca The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.