Medale karateków ze Staroźreb

W Staroźrebach mają szkołę. Znakomitą. Dość powiedzieć, że jej uczniowie właśnie zdobyli 14 medali na I Mistrzostwach Europy w Karate Tsunami.
Wszystko wydarzyło się w Radzionkowie. A ME odbyły się przy okazji 17. zjazdu Taikai Tsunami. Organizatorem zawodów było Śląskie Centrum Tsunami oraz Polska Federacja Tsunami. Startowało w nich 150 zawodników. No i z ośmiu konkurencji karate Tsunami wyróżniono aż siedem kategorii wiekowych. I w tym gronie świetnie zaprezentowali się zawodnicy ze Staroźreb.

Działający od trzech lat przy miejscowej szkole podstawowej klub Shuriken, wysłał do Radzionkowa jedenastoosobową ekipę karateków. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pomoc urzędu gminy oraz firmy Kazimierza Ostrowskiego, którego wnuk trenuje w klubie. - Pomogło również przychylne nastawienie władz szkoły z dyrektorem Andrzejem Sobiesiakiem na czele. Bo udostępnia nam salę gimnastyczną bez żadnego problemu - mówi Artur Marcinkowski, jeden z trenerów grupy. - Poza tym znamy się bardzo dobrze. Uczył mnie w szkole polskiego. No i jego zainteresowanie sportem pomaga w promocji naszego klubu.

O mistrzostwach w Staroźrebach myśleli od dawna. Dlatego karatecy sumiennie trenowali nawet w wakacje, właściwie bez wytchnienia. Dwudziestodwuosobowy team wyciskał z siebie siódme poty, żeby powtórzyć sukces z Pucharu Łowicza, gdzie grupa zgarnęła mnóstwo medali. Trzymiesięczne przygotowania przyniosły oczekiwane rezultaty. Najlepsi zawodnicy zdobyli w sumie 14 medali, z czego pięć złotych, siedem srebrnych i dwa brązowe. W ogólnej klasyfikacji drużynowej Shuriken zajął trzecie miejsce.

Połowę krążków zdobyły dziewczęta. Dwa złote wywalczyła szesnastoletnia Iza Pepławska w konkurencji Kata Tsunami i Tokui Kata z bronią. Kolejny tytuł mistrzowski to już zasługa zaledwie 12-letniej Klaudii Pałysy w Sumo Grapling. Kolejne dwa srebra do domu przywiozła Gabriela Janus (najmłodsza w tym gronie - 9 lat) w kategorii Sumo Grapling i Makiwara Kumite. Ostatni, brązowy medal, przypadł w udziale dusetowi Izabela Pepławska i Klaudia Pałysa w Yokusoku Kumite.

Dwa męskie złota zdobył drugi ze szkoleniowców Shuriken Bogdan Marcinkowski w Kata Tsunami oraz Full Contact. Kolejne krążki to: srebra - Tobiasza Janusa w Sumo Grapling w kategorii juniorów młodszych, Krzysztofa Szymborskiego w Kara Tsunami seniorów, Artura Marcinkowskiego, Bogdana Marcinkowskiego i Krzysztofa Szymborskiego w Kata Synchroniczne oraz Artura Marcinkowskiego w Tokui Kata; brązowy - Adam Natkowski w Sumo Grapling.

- Mam nadzieję, że to dopiero początek naszych sukcesów - mówi Artur Marcinkowski. - Zaczęliśmy odnosić duże sukcesy, dzięki czemu może nasz klub bardziej się powiększy i będzie jeszcze prężniej działał. Co prawda nabór do Shuriken robimy zawsze we wrześniu, ale nowych chętnych przygarniemy także w ciągu roku. Zapraszamy - zachęca trener.