Sport.pl

Gattuso niezastąpiony - inni biegają za trofeami, on poświęca się drużynie

719 minut (8 meczów), 67 odzyskanych piłek (8.38 na mecz) i 2 asysty - to dorobek Gennaro Gatttuso w tym sezonie. Latem piłkarz miał odejść do Bayernu Monachium, dziś okazuje się, że Gattuso nadal jest dla Milanu niezastąpiony.
Kaka: Milan wytrwa na czele »

Ronaldinho deklaruje, że chciałby zdobyć scudetto i po raz drugi Złotą Piłkę. Kaka robi tyle samo, co Kaka. Schodek niżej w hierarchii gwiazd jest Pato, ale on też marzy o wyróżnieniach. Wszyscy w Milanie mają w głowie trofea, wszyscy chcieliby otrzymać Złotą Piłkę. Nikt jednak nie odważył się wysunąć publicznie propozycji, aby nagrodę przyznać Gattuso. Temu, który zawsze mówi trenerowi: - Zrobię to, co chcesz. Jeśli nagrody nie byłyby przyznawane tylko za efektowność, ale za poświęcenie, nikt w Milanie nie zasłużyłby na nie bardziej niż 31-letni Gattuso.

Jaką rolę pełni w zespole Milanu pokazał mecz Pucharu UEFA z Bragą. Zwycięską bramkę zdobył Ronaldinho. Tłum oklaskiwał Brazylijczyka, ale kto odzyskał piłkę w 93. minucie, mimo ogromnego zmęczenia? Oczywiście to Gattuso wyrwał ją spod nóg przeciwników i podał do Ronaldinho, który celnie strzelił. Co pozostało Gattuso? Bieg pod chorągiewkę i uścisk zdolniejszego i bardziej sławnego kolegi.

Rzut oka na statystyki wystarczy, by uznać, że Gattuso jest Milanowi niezbędny. Jak policzyła "La Gazzetta dello Sport" Gennaro zagrał 719 minut (8 meczów), odzyskał 67 piłek (8.38 na mecz), zaliczył 2 asysty, popełnił 28 fauli, 20 razy był faulowany. Ale ten piłkarz daje drużynie coś więcej. Gattuso nie unika walki. Jego duch jest duchem całej drużyny. To nie on jednak rozgrzewa kibiców, nie jego głos jest jednym z najbardziej słyszanych w szatni.

Latem Gattuso chciał kupić Bayern Monachium. Piłkarz był już prawie przekonany do zmiany otoczenia, po wielu latach w drużynie rossonerich. Jest jednak jednym z niezastąpionych ludzi Ancelottiego. Nie tylko zdecydował się pozostać w drużynie, ale ciemnym okresie, który Milan przeżywał na początku sezonu, Gattuso był jednym z najwierniejszych obrońców trenera. To rzeczywiście postawa, która zasługuje na otrzymanie Złotej Piłki...

Ronaldinho: Gram w najlepszej drużynie świata »

Articles reprinted in this issue in collaboration with La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it are copyrighted 2008 by The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. All rights reserved. Artykuły opracowane we współpracy z La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it Wydawca The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.