Ogień Nadziei w Warszawie

We wtorek 18 listopada ulicami Warszawy przebiegnie sztafeta z Ogniem Nadziei. To symbol Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, których zimowa odsłona zostanie rozegrana w przyszłym roku w amerykańskim Boise. A już za dwa lata gospodarzem europejskich letnich igrzysk będzie Warszawa.

"Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swoim wysiłku" - brzmi motto uczestnika olimpiad specjalnych. Imprezy rozgrywane są od 1968 roku, co dwa lata, raz w zimie, raz w lecie. Dają szansę uprawiania sportu na najwyższym poziomie osobom niepełnosprawnym intelektualnie.

Z tymi zawodami powiązany jest Światowy Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa zwaną Ogniem Nadziei. To sztafeta policjantów, strażników miejskich, straży granicznej, adwokatów, którzy promują sport niepełnosprawnych i zbierają przy okazji na ten cel pieniądze. - Ogień jest rozpalany w Atenach przy użyciu tego samego lustra parabolicznego, którym rozpala się znicz w Olimpii - wyjaśnił Jacek Hachulski, europejski koordynator akcji. Bieg kończy się w mieście organizującym igrzyska.

Warszawa znalazła się na trasie biegu jako jedyne europejskie miasto. 18 stycznia w sztafecie, która przebiegnie Traktem Królewskim, weźmie udział 200 osób, w tym komendant główny policji, policjanci z 16 europejskich krajów i reprezentanci Polski na zeszłoroczne igrzyska w Szanghaju. Biegnący z ogniem odwiedzą Pałac Prezydencki, kancelarię premiera, Sejm i Senat, a także ambasadę USA. Zakończą sztafetę podczas uroczystości na Torwarze z udziałem około trzech tysięcy uczniów warszawskich szkół.

Wydarzenie ma promować również V Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Już za dwa lata we wrześniu Warszawa będzie gościć blisko dwóch tysięcy sportowców z 58 krajów. Wystartują w 10 dyscyplinach, m.in. w piłce nożnej, lekkoatletyce i podnoszeniu ciężarów. - To będzie takie przetarcie przed Euro 2012 - powiedział wiceprezydent miasta Włodzimierz Paszyński.

ramka

stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych:

Świat:

180 krajów

2,8 mln sportowców

20 tys. zawodów i imprez rocznie

Polska:

18 oddziałów i 564 sekcje

17 tys. sportowców

200 zawodów i imprez rocznie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.