W Wieliczce Snarski kontra Zegan

W Wieliczce liczą na to, że walczący 125 m pod ziemią pięściarze zaprowadzą kopalnie soli do Księgi rekordów Guinnessa. Walką wieczoru będzie pojedynek Dariusza Snarskiego i Macieja Zegana
W przeszłości w Wieliczce odbywały się różne podziemne wydarzenia sportowe. Mateusz Kusznierewicz pływał na desce windsurfingowej po jeziorze solankowym w komorze Erazma Barącza, rozegrano też mecz piłkarski, latano balonem. Skąd pomysł na galę bokserską? - Chętnie angażujemy się w niecodzienne przedsięwzięcia. Solne wnętrza stanowią znakomitą oprawę dla wydarzeń sportowych. W komorze Stanisława Staszica odbyły się: wpisany do Księgi rekordów Guinnessa podziemny lot balonem, a także skok na linie bungee - przypomina Marian Leśny, prezes trasy turystycznej w kopalni Wieliczka.

Uroczystego otwarcia gali dokonają Zbigniew Zarębski, prezes Kopalni Soli "Wieliczka" i znakomity bokser Dariusz Michalczewski. Wieczór rozpocznie się koncertem górniczej orkiestry, po którym do walki staną amatorzy z kadry narodowej. Fundacja Michalczewskiego "Równe szanse" szuka jego następców i podczas gali wręczy stypendia młodym zawodnikom.

Po godz. 20. rozpoczną się walki zawodowców. Zanim dojdzie do pojedynku Zegana ze Snarskim, na ring wyjdą m.in. Wojciech Bartnik (brązowy medalista igrzysk olimpijskich), Krzysztof Cieślak i Krzysztof Głowacki.

W gronie zaproszonych gości są m.in. medaliści olimpijscy Jerzy Kulej (dwukrotny mistrz) i Zbigniew Pietrzykowski (trzy razy na podium). Poza tym, że obaj są żywymi legendami boksu, łączy ich coś jeszcze - nigdy nie byli w wielickiej kopalni! Nic dziwnego, że bardzo chcą obejrzeć dzisiejsze widowisko, choć Kuleja mogą zatrzymać obowiązki w telewizji.

- Wreszcie mamy finał tej sympatycznej utarczki słownej Zegana ze Snarskim. Sam byłem inicjatorem ich walki i namawiałem, by rozstrzygnięcie zapadło w ringu - zdradza Kulej. - Komu będę kibicował? Snarski był na olimpiadzie, czym zasłużył się dla Polski. Jest niewygodny w każdym dystansie. Z kolei Zegan ma za sobą bolesne porażki, ale większą wiedzę bokserską i bardziej urozmaicony repertuar ciosów. Kibicuję obu pięściarzom, ale typuję Zegana.

Zdaniem Pietrzykowskiego (w finale igrzysk olimpijskich w Rzymie przegrał z Muhammadem Ali - wtedy Cassiusem Clayem) pomysł z Wieliczką jest przedni i zasiądzie na widowni. - Im bardziej miejsce jest ekskluzywne i rzadkie, tym większa korzyść dla organizatorów i kibiców. Mój faworyt? Dawniej można było typować, bo boks był bardziej przewidywalny. Dzisiaj mam problem ze wskazaniem dobrych bokserów, bo ich po prostu nie widać. Po walce będę w stanie ocenić, jaki poziom prezentują bohaterowie głównego starcia.

Nie zabraknie też innych sław pięściarskich m.in. Pawła Skrzecza, Krzysztofa "Diablo" Włodarczyka, Tomasza Adamka, a także znakomitych sportowców Roberta Korzeniowskiego i Mariusza Czerkawskiego. Wizytę zapowiedziały też sławy ekranu Daniel Olbrychski, Olaf Lubaszenko, Cezary Pazura i Maciej Zakościelny.