Siatkówka. Rusza Liga Mistrzów

W środę rozpoczynają się rozgrywki siatkarskiej Ligi Mistrzów. W gronie uczestników są dwa polskie zespoły - Domex Tytan AZS Częstochowa i Skra Bełchatów.


W LM grają 24 zespoły, które podzielono w wyniku losowania na sześć grup. Częstochowianie znaleźli się w grupie A. Ich rywalami będą Iraklis Saloniki (Grecja), Fenerbahce Stambuł (Turcja) i CSKA Sofia (Bułgaria).

System, zgodnie z którym będą się toczyć tegoroczne rozgrywki, ustalono niedawno. Według niego awans do drugiej rundy uzyska nie jak ostatnio 12 drużyn, a 16. Oznacza to, że z sześciu grup awansują po dwie najlepsze drużyny i cztery z najlepsze z trzecich miejsc. A jeszcze dwa najsłabsze zespoły z trzecich miejsce i dwa najlepsze z czwartych trafią do fazy grupowej pucharu CEV.

Po tym, co wydarzyło się w częstochowskim klubie w ostatnich miesiącach, na pewno nie jest on kandydatem do wyjścia z grupy. Rywale nie należą może do faworytów całych rozgrywek, ale to bardzo solidne, doświadczone zespoły. Dla podopiecznych Radosława Panasa gra w tak silnym towarzystwie będzie okazją do zdobywania doświadczenia i zgrywania zespołu. Każde zwycięstwo będzie powodem do radości i dużym sukcesem młodej częstochowskiej drużyny.

W pierwszym meczu AZS zmierzy się z Fenerbahce Stambuł. Mecz odbędzie się w środę w Turcji. Transmisja w TV Polsat Sport Extra. W Częstochowie Domex zagra pierwszy mecz w następną środę. Jego rywalem będzie Iraklis Saloniki.

- Najważniejsze, żeby chłopaki nie spalili się przed meczem - mówi trener Panas. - Bo przecież dla większości będzie to debiut, i to nie tylko w Lidze Mistrzów, ale w ogóle w europejskich pucharach. Tylko Andrzej, Przemek i Smilen w nich grali [Stelmach, Michalczyk i Mljakow - przyp. red.]. Nastroje są dobre, wszyscy zdrowi, na pewno stać nas na nawiązanie walki. Na trochę optymizmu pozwolił nam wygrany sparing ze Skrą Bełchatów. Pewnie, że była to tylko gra szkoleniowa, rywale nie wystąpili w pełnym składzie, ale zwycięstwo zawsze cieszy, tym bardziej że wygraliśmy ze Skrą pierwszy raz od bardzo dawna. Poza tym podtrzymaliśmy rytm meczowy - bez tego mielibyśmy 10 dni przerwy pomiędzy spotkaniem z Treflem a meczem w Turcji.

Pozostałe grupy LM

Grupa B: Dynamo Moskwa (Rosja), Noliko Maaseik (Belgia), Jihostroj Czeskie Budejovice (Czechy), Vitoria SC (Portugalia); Grupa C: Portol Palma Majorka (Hiszpania), Lube Banca Marche Macerata (Włochy), Knack Randstad Roeselare (Belgia), Crvena Zvezda Belgrad (Serbia); Grupa D: Paris Volley (Francja), Zenit Kazań (Rosja), Piet Zoomers/D Apeldoorn (Holandia), Copra Nord Meccanica Piacenza (Włochy); Grupa E: Trentino Volley (Włochy), Beauvais Oise (Francja), Aon hotVolleys Wiedeń (Austria), Ach Bled (Słowacja); Grupa F: PGE Skra Bełchatów (Polska), Panathinaikos Anety (Grecja), VfB Friedrichshafen (Niemcy), Iskra Odincowo (Rosja).