Janković zaatakowana przez kosowskich hakerów

Oficjalna strona internetowa liderki rankingu tenisistek, Serbki Jeleny Janković w nocy z wtorku na środę zaatakowana została przez grupę kosowskich hakerów. Przez kilkanaście godzin pod adresem www.jj-jelenajankovic.com można było przeczytać krótki komunikat : ?To jest nasza zemsta, Republika Kosowa?.
Radwańska nie dała rady. Ivanović w finale »

Odpowiedzialna za całe zamieszanie jest grupa podpisująca się jako Albania & Kosova Hackers Group, która w środę zakłóciła funkcjonowanie nie tylko strony internetowej Janković, ale wdarła się także na serwery bośniackich i czarnogórskich urzędów, w tym Ministerstwa Rolnictwa i Parlamentu w Serbii.

Hakerzy, którzy zablokowali stronę serbskiej zawodniczki, znani są już z podobnego wcześniej działania. Trzy lata temu zaatakowali sieć, użytkowaną przez Francuskie Siły Pokojowe, które stacjonowały wówczas w Kosowie.

Janković, to obok Any Ivanović i Novaka Djokovicia jedna z najbardziej rozpoznawalnych sportowców w swoim kraju. (Była nawet wybierana Sportowcem Roku). 24-latka z Belgradu ma na swoim koncie tytuł mistrzyni Wimbledonu w grze mieszanej oraz udział w finale US Open w roku 2007. Tegorocznymi występami bez problemu zapewniła sobie udział w turnieju Masters Cup w Dausze, gdzie już 4 listopada wystąpi osiem czołowych tenisistek na świecie (Agnieszka Radwańska będzie tam pierwszą rezerwową) oraz pozycję numeru jeden na świecie.

Republika Kosowa niepodległość ogłosiła 17 lutego 2008 roku, ale wciąż przez władze serbskie uważana jest za integralną część terytorium Serbii. Kosowo od lat stanowi punkt sporny pomiędzy ludnością serbską a albańską a konfliktu pomimo licznych prób wciąż nie jest w stanie rozwiązać ONZ, które od zakończenia wojny (1999) sprawuje nad nim protektorat.

Nadal wciąż przed Federerem i Djokovicem w obydwu rankingach »