Stal rozbita pod tablicami

Pierwszej porażki we własnej hali doznali koszykarze z Ostrowa - Czarni Słupsk wygrali przy Kusocińskiego 85:73.

W zespole z Ostrowa zadebiutował Łukasz Seweryn, który ostatni sezon spędził w Polpaku Świecie, ale po wycofaniu się brązowych medalistów z rozgrywek, koszykarz ten długo był bez pracy. - Dzisiaj ponownie mogłem zagrać w ligowym meczu, jednak byłem nieco stremowany - mówił Seweryn.

Trener gości Mirosław Lisztwan przygotował na mecz z ostrowskim Atlasem bardzo prostą taktykę. Polegała ona na powstrzymaniu dwóch najlepszych zawodników w zespole rywali - Patricka Okafora oraz Krzysztofa Szubargi. - Nie jest tajemnicą, że tych dwóch to czołowi snajperzy drużyny Andrzeja Kowalczyka. Mieliśmy zatrzymać Okafora i nie pozwolić mu rzucić więcej niż 10 pkt. Natomiast nie do końca udało się nam zatrzymywać Szubargę, ale i tak wygraliśmy - mówił Lisztwan.

Tego, że zawodnikom przyjdzie grać na wyczucie, zapewne nikt się nie spodziewał. Na wyczucie, bowiem na początku meczu zepsuł się zegar, odmierzający 24 s na oddanie rzutu w każdej akcji. Od 3. min czas potrzebny na rozegranie jednaj akcji mierzony był za pomocą stopera. To bardzo zmieniło styl gry koszykarzy obu zespołów, którzy niekiedy intuicyjnie oddawali rzuty do kosza. - To trochę archaiczny sposób, ale musimy sobie jakoś radzić - mówił Szubarga. W drugiej połowie awaria została naprawiona.

Kluczowa okazała się jednak końcówka drugiej kwarty, a dokładnie - ostatnie dwie minuty. Równo z końcową syreną wynik spotkania ustalił Paweł Malesa i Czarni schodzili do szatni prowadząc 49:40. To było efektem wygranej przez gości 22:9 rywalizacji o piłki pod tablicami.

Po przerwie goście cały czas prowadzili różnicą od 5 do 14 pkt. W 35. min po koszu Pawła Leończyka było 62:76. Kowalczyk poprosił wówczas o przerwę. Jego zespół zaczął agresywnie bronić na całym boisku. 7 pkt z rzędu zdobył Carlos Rivera i było tylko 69:76. Po chwili Rivera sfaulował po raz piąty i nadzieje na wygraną prysły.

Stal Ostrów - Czarni Słupsk 73:85

Kwarty: 21:22, 19:27, 18:18, 15:18.

Atlas: Jovanović 17 (1x3), Szubarga 16 (1x3), Rivera 15 (1x3), Okafor 6, Nieves 6 oraz Majewski 9 (2x3), Cook 4, Jocović 0, Seweryn 0, Grześkowiak 0

Czarni: Leończyk 15, Straight 11 (1x3), Sroka 10 (3x3), Howell 7, Bennett 2 oraz Ingram 22 (3x3), Cesnaukskis 16 (2x3), Malesa 2, Ratajczak 0.