Starcie kandydatów na szefa PZPN - debata życzeń i marzeń

30 października zjazd w PZPN. W niedzielę czterej kandydaci na szefa starli się w telewizyjnej debacie. W Polsacie Sport odpowiadali na pytania: Boniek nie chce brać pensji z PZPN, Kręcina domaga się kontroli nad reprezentacją Beenhakkera, Lato narzekał, że jest obrzucany błotem, a Jagodziński chwalił się wiekiem i stanowiskiem rzecznika. Wybrane fragmenty tej debaty poniżej, wraz z sylwetkami kandydatów.
Wybory nowego szefa Polskiego Związku Piłki Nożnej już w czwartek. Odbędą się w atmosferze zatrzymań trenerów, działaczy i posądzeń o oszustwa podatkowe ». Jednak według ministra sportu lepszego terminu nie ma »

>>W studio Polsatu Sport każdy z kandydatów miał 3 minuty na przedstawienie się:<<

Zbigniew Boniek: - Jeden kupiony mecz przesłania tysiąc uczciwych. Trzeba tych nieuczciwych wyrzucić, właśnie dlatego postanowiłem kandydować.

Tomasz Jagodziński: - Jestem najmłodszy. Znam środowisko piłkarskie, byłem rzecznikiem związku, który ma piękną historię i nie zasłużył na tak negatywne oceny. Wiem jak to zmienić, zrobię to i chce mi się to zmienić. Chcę postawić na szkolenie młodzieży. Drugim filarem jest bezpieczeństwo. Z polskich trybun musi zostać wyeliminowana tzw "stadionowa dzicz". Trzeba zmienić prawo i jako były parlamentarzysta wiem jak to zrobić.

Zdzisław Kręcina: - Kierujemy związkiem w czasach ekstremalnych. Przez 10 lat przyjąłem czterech kuratorów. Musi się dokonać przełom, który otworzy nas na zmiany. [ale] Niezależność jest dla związku czymś co jest drogocenne.

Grzegorz Lato: - Ostatnio zostałem obrzucony błotem, a żadna prokuratura nie prowadzi postępowania przeciwko mnie. Całą piłkarską Polskę znam od szatni. PZPN nie może pracować tak jak teraz. Trzeba zacząć trzeba od szkolenia młodzieży. Druga rzecz to nasi kibice. Trzeba z nimi rozmawiać, ale muszą to robić kluby.

>>Kandydaci odpowiadali na pytania prowadzących Romana Kołtonia i Mateusza Borka:<<

Jak ma wyglądać współpraca z pozostałymi kandydatami w przypadku wygranej?

Wszyscy przewidują współpracę, choć Grzegorz Lato stwierdził, że tylko z niektórymi. Nie wyjaśnił, z którymi nie.

Jak poradzić sobie z aferą korupcyjną? Czy zamieszanych należy karać dożywotnimi dyskwalifikacjami?

Kręcina: Korupcja to nie jest tylko grzech PZPN, dotyczy całego państwa i bez pomocy państwa PZPN sam sobie nie poradzi.

Boniek: Należy stworzyć przepisy, które ograniczą do minimum możliwości zachowań korupcyjnych...

Co z problemami z finansami PZPN (Urząd Skarbowy dopatrzył się milionowych nieprawidłowości w finansach związku)?

Lato: A skąd wy dziennikarze wiecie że chodzi o 18,5 mln złotych i że w poniedziałek zostaną zajęte?

Jaka powinna być rola Michała Listkiewicza w nowym związku?

Boniek: Michał Listkiewicz będzie jedyną osobą odpowiedzialną za Euro 2012, ale jednocześnie trzeba go odsunąć od spraw krajowych. Bo się wszystkim znudził. Tak powiedziałem Michelowi Platini'emu.

Czy prezes PZPN powinien brać pensję, jak teraz?

Lato: Tak, za pracę należy się płaca.

Jagodziński: Ja nie mam firmy, a muszę za coś utrzymać rodzinę.

Boniek: Nie chcę być etatowym pracownikiem PZPN.

Jak ma się układać współpraca miedzy reprezentacją a związkiem? Teraz to jakby osobny twór.

Kręcina: Tak nie może być. Musimy mieć kontrolę, z całym szacunkiem dla trenera Beenhakkera.

Jagodziński: Trener Beenhakker wyraźnie zapomniał co jest jego podstawowym obowiązkiem. Trener nie jest od organizowania konferencji. Chciałbym przeczytać raport, dlaczego na Euro nam tak marnie poszło.

Lato: Nowy prezes na pewno nie pozwoli na to, by tego raportu nie było.

>>Kolejne pytania od piłkarzy i trenerów:<<

Co chcecie zrobić, by PZPN był znowu pozytywnie postrzegany przez kibiców? (Piotr Reiss)

Lato: Nowe władze zrobią wszystko, by poprawić ten wizerunek.

Jagodziński: To nie będzie tak, że przyjdzie prezes Jagodziński, pstryknie i się poprawi.

Jak kandydaci chcą pomóc młodym trenerom w rozwoju? (Czesław Michniewicz)

Jagodziński: Młodzi trenerzy będą pod szczególną opieką związku. Będziemy im pomagać w wyjazdach na staże i dawać podręczniki.

Boniek: To pytanie do szefa Wydziału Szkolenia.

KANDYDACI NA PREZESA PZPN:

Zbigniew Boniek

Jeden z najlepszych jeśli nie najlepszy piłkarz w historii reprezentacji Polski. Piłkarz Widzewa Łódź, Juventusu Turyn i AS Roma. W latach 90. rozpoczął we Włoszech karierę trenerską, jednak nie odniósł wielkich sukcesów. Do 2002 r. pełnił funkcję wiceprezesa PZPN. W 2002 r. przez kilka miesięcy był trenerem reprezentacji Polski. Od 2004 r. do 2006 r. ponownie związany z Widzewem jako jeden ze współwłaścicieli i członków zarządu stowarzyszenia. Od 18 czerwca 2007 r. do września 2008 r. członek Rady Nadzorczej nowo utworzonego Klubu Sportowego Widzew Łódź SA. Wśród bukmacherów prowadzi właśnie Zbigniew Boniek »

Tomasz Jagodziński

Były dziennikarz sportowy. W latach 1991 - 1993 był senatorem (jako kandydat niezależny). W latach 1997 i 2001 kandydował bez powodzenia w wyborach parlamentarnych z ramienia PSL. W czasie sporu między Marianem Dziurowiczem a Jackiem Dębskim był rzecznikiem prasowym PZPN. Jest autorem wydanej w 1993 książki "Cwaniaczku nie podskakuj" poświęconej aferom w polskiej piłce nożnej.

Zdzisław Kręcina

Ukończył AWF w Katowicach i na tej uczelni był nauczycielem akademickim. W 1983 r. obronił doktorat w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jako piłkarz występował w drużynie Koszarawy Żywiec. Od 1983 r. związany z PZPN jako zastępca sekretarza, sekretarz Wydziału Szkolenia i kierownik olimpijskiej reprezentacji. W 1987 r. wyjechał z Polski. Po powrocie do Polski pracował jako dyrektor ds. marketingu i organizacji imprez PZPN. Od 1999 r. jest sekretarzem generalnym PZPN. Od 2007 r. jest członkiem Komisji Federacji Narodowych UEFA. Funkcję tę ma pełnić do roku 2009. Kilka dni temu wrocławska prokuratura mu dwa zarzuty dotyczące niegospodarności związane z jego pracą w PZPN. »

Grzegorz Lato

Nie tylko Boniek, ale i on może być uznawany za najlepszego polskiego piłkarza w historii. Wybitny reprezentant Polski. Karierę klubową zaczynał w Stali Mielec a kontynuował w belgijskim Lokeren, i Atalante Meksyk, a do 1991 r. grał jeszcze w amatorskich zespołach w Kanadzie, równolegle pracując jako trener. Potem prowadził Stal Mielec, Olimpię Poznań, Amicę Wronki i Widzew Łódź. W latach 2001 - 2005 zasiadał w Senacie. Potem dwukrotnie nieudanie startował w wyborach parlamentarnych.

Wybierz sportowego VIP-a 2008!