Rozegrano VII memoriał Dariusza Kwieka

Na torze w Elizówce rozegrano zawody o Puchar Polskiego Związku Motorowego (Puchar Polski) oraz o Puchar MACEC. Odbył się też VII memoriał Dariusza Kwieka, dziennikarza ?Gazety Wyborczej?, który wygrał Łukasz Kędzierski.


W styczniu minie dziewięć lat od przedwczesnej śmierci Darka. Przegrał z bezlitosną chorobą, choć walczył - jak na sportowca przystało - ze wszystkich sił. Żył zaledwie 40 lat. Był świetnym dziennikarzem, szefem sportu naszej gazety. Kochał wszystkie dyscypliny sportu, ale szczególnie upodobał sobie te związane z motoryzacją, jak na przykład motocross.

Wracając do zawodów, to już drugie memoriałowe zwycięstwo Łukasza Kędzierskiego. Poprzednio triumfował w 2006 r. jeszcze jako jeździec warszawskiego AP. Teraz już pojechał w barwach KM Cross Ekoklinkier Lublin. Można śmiało powiedzieć, że rodzina Kędzierskich ma jakiś patent na memoriałowe zmagania, bo brat Łukasza Karol trzykrotnie zdobywał to trofeum, tak więc na siedem rozegranych imprez pięć wygrali Kędzierscy. - Bardzo się cieszę, że udało mi się po raz drugi wygrać ten memoriał - mówi Łukasz Kędzierski. - Trasa była bardzo urozmaicona, ciężka, fragmentami grząska, ale jechało mi się dobrze. Dopisała także pogoda. Poza tym duże wrażenie wywarła na mnie jazda młodych zawodników w kl. MX 2 i 85 cc. Rzeczywiście tor był przygotowany i w iście ekspresowym tempie, ale wszystko udało się znakomicie. W parze z sukcesami organizacyjnymi poszły sukcesy sportowe. Świetnie - oprócz oczywiście młodszego z braci Kędzierskich - spisali się zawodnicy gospodarzy: Maciej Więckowski, Jakub Piątek, Tomasz Wysocki i Kamil Walczak. Podczas zawodów odbywała się także "Wielka akcja poboru krwi", której koordynatorem jest posłanka Magdalena Gąsior-Marek. Działania te są wpisane w ogólnopolską kampanię MotoKrewniacy. Imprezie patronowali im m.in. prezydent Lublina Adam Wasilewski, marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk, wiceminister skarbu Krzysztof Żuk czy Mirosław Taras - prezes Lubelskiego Węgla "Bogdanka". - Najważniejsze dla mnie było to, że wreszcie mogliśmy gościć zawodników z całej Polski i z zagranicy - podsumował Piotr Więckowski, prezes KM Cross. - W końcu odwzajemniliśmy się im za gościnę. Cieszę się, że nie było żadnych groźnych wypadków oraz dopisali kibice i zaproszeni goście. Mam nadzieję, że nie zakłóciliśmy spokoju mieszkańcom i spotkamy się z ich wyrozumiałością. Przyjechało do nas dużo zawodników z Ukrainy. Pamiętajmy, że Lublin jest tym miastem, który łączy Wschód z Zachodem nie tylko w odniesieniu do kultury, ale i sportu.

Wiesław Pawłat

Wyniki V rundy Pucharu PZM - kl. MX 65 cc: 1. Maciej Więckowski (KM Cross Ekoklinkier), 2. Michał Krech (Motoklub Olsztyn), 3. Jan Ratajski (KM Cross Ekoklinkier); MX 85 cc: 1. Szymon Motylewski (Wisła Chełmno), 2. Adam Tomiczek (niezrzeszony), 3. Wiktor Więckowski (KM Cross Ekoklinkier); MX 2: 1. Sebastian Banaś (niezrzeszony), 2. Jakub Majchrzak (AP Głogów), 3. Paweł Nowicki (TNT Łomianki); MX 1: 1. Kamil Walczak (KM Cross Ekoklinkier), 2. Waldemar Lonka (AP Głogów), 3. Paweł Wizgier (ŁKM Łowicz); Puchar MACEC: 1. Andriej Burienko (Ukraina), 2. Jan Stachoń (Teuton), 3. Rusłan Pawliuk (Ukraina); memoriał Dariusza Kwieka: 1. Łukasz Kędzierski, 2. Kamil Walczak, 3. Jakub Piątek (wszyscy KM Cross Ekoklinkier).